Međunarodna studentska projektna radionica :: Uređenje tematskog parka „Mala Hrvatska“ u Krakowu

Na međunarodnoj studentskoj projektnoj radionici Uređenje tematskog parka „Mala Hrvatska“ koja se održala od 27. - 31. ožujka 2017. godine u Krakowu u Poljskoj, sudjelovali su studenti Agronomskog i Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, pod vodstvom mentorice tima doc. dr. sc. Ive Rechner Dike.

Inicijator projekta „Mala Hrvatska“ i glavni organizator bio je počasni konzul Republike Hrvatske u Krakowu gospodin Paweł Włodarczyk, koji je u projekt uključio Grad Krakow i njegove nadležne službe, dočekao sve sudionike radionice i kontinuirano aktivno pratio rad na projektu.

Lokacija tematskog parka predviđena je u istočnom dijelu gradskog parka Bagry Wielkie, uz jezero Bagry u Krakowu, a polazišna ideja bila je oblikovanje parka s edukacijskom stazom koja podsjeća na oblik granice Republike Hrvatske te prezentacija 7-9 hrvatskih gradova kroz parkovne prostorne strukture. Sveučilište u Zagrebu predstavljalo je pet studenata, tri studentice studija Krajobrazna arhitektura Agronomskog fakulteta (Mira Medović, Ozana Palić i Anita Trojanović) i dvoje studenata Arhitektonskog fakulteta (Dora Ivančan i Velimir Benić). Ukupno 25 studenata podijeljeno je u 5 mješovitih međunarodnih radnih grupa tako da je u svakoj grupi sudjelovao jedan student arhitekture ili krajobrazne arhitekture sa Sveučilišta u Zagrebu, jedan student arhitekture sa Sveučilišta u Splitu, dva studenta krajobrazne arhitekture s Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki i jedan pridruženi član,  poljski student kroatistike (Uniwersytet Jagielloński, Krakow) koji je bio zadužen za pomoć pri komunikaciji, čime su službeni jezici radionice bili poljski, hrvatski i engleski.

Uz poljske mentore s hrvatske strane sudjelovali su mentori doc. dr. sc. Iva Rechner Dika (Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet), prof. art. Ante Kuzmanić i asistentica Mirjana Radoš (Sveučilište u Splitu, Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije).

Grupe su se međusobno natjecale svaka sa svojim projektom parka, a svih je pet rješenja 31. ožujka 2017. izloženo u prostorijama Grada Krakowa (Odsjek za zelene površine) te su održane prezentacije projekata u trajanju od 15-tak minuta. Žiri od devet članova je temeljito pregledao radove i individualno ih ocijenio prema zadanim kriterijima, a potom su ocjene zbrojene. Svi radovi dobili su visoke ocjene, a dva najbolja rada minimalno su se razlikovala (u svega 0,5 boda), međutim i ocjena javnosti potvrdila je primat od žirija najbolje ocijenjenog rada kako slijedi:

• Prva nagrada: Mira Medović (Zagreb), Marija Petričević (Split), Małgorzata Czyszczoń i Kasia Machaj, prevoditeljica Karolina Szcześć (Krakow)
  • Druga nagrada: Velimir Benić (Zagreb), Samantha Pavić (Split), Adriana Baryżewska, Agnieszka Polak i prevoditelj Daniel Stamenić (Krakow)
  • Treća nagrada: Ozana Palić (Zagreb), Stjepan Dragoja (Split), Stefania Mordarska, Patrycja Sateja i prevoditelj Petar Zezvickjević (Krakow)

Na svečanosti koja je uslijedila svi su studenti dobili potvrdu o sudjelovanju na radionici, a članovi pobjedničke grupe i priznanja.

Čestitamo pobjedničkom timu i svim studentima na iznimnom uspjehu održane radionice!

Krakow, Poljska 27. - 31. ožujka 2017. godine