Prvi voćnjak s fotoselektivnim mrežama u Republici Hrvatskoj – primjena rezultata LIFE.SUSAFRUIT projekta

Upravo je završeno postavljanje crvene fotoselektivne mreže na 3 ha jabuka u vlasništvu tvrtke MIX AGRO u Kašiću. Ova se je tvrtka odlučila na postavljanje fotoselektivne mreže nakon ohrabrujućih rezultata pokusa primjene fotoselektivnih mreža provedenih tijekom projekta LIFE 13 ENV/HR/000580 Low pesticide IPM in sustainable and safe fruit production kojeg je koordinator Agronomski fakultet i voditelj prof. dr. sc. Tomislav Jemrić. Pokusi su pokazali da ova mreža povećava prosječnu masu ploda, prirod i smanjuje sunčeve ožegotine. Osim zaštite od tuče, poboljšanja priroda i kakvoće plodova, zbog manje veličine oka u usporedbi s klasičnom crnom mrežom protiv tuče, ove mreže stvaraju barijeru štetnim insektima ako se postave i na bočnim stranama voćnjaka kao što je u ovom voćnjaku i učinjeno. U pokusnim uvjetima postignuta je potpuna kontrola jabučnog savcijača uz samo jedno tretiranje, a u proizvodnim uvjetima očekuje se da će se broj tretiranja insekticidima smanjiti do 50%. Čime će se dodatno poboljšati kakvoća plodova i smanjiti rezidui pesticida. Time je projekt u potpunosti ispunio svoj glavni cilj izravne primjene rezultata u proizvodnoj praksi. Ovo je prvi voćnjak s fotoselektivnom mrežom protiv tuče u Republici Hrvatskoj.

Do kraja godine očekuje se i postavljanje fotoselektivne mreže na 7 ha bresaka i nektarina, također u vlasništvu tvrtke MIX AGRO. Inovativna tehnologija fotoselektivnih mreža primjenjuje se u Italiji, Izraelu, Australiji, Južnoj Africi i drugim zemljama koje razvoj voćarstva temelje na inovacijama.