Banijska šara - treća hrvatska izvorna pasmina svinja

Banijska šara svinja uvrštena je na Popis pasmina, sojeva i hibrida domaćih životinja koje se uzgajaju u Republici Hrvatskoj i Popis izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja čime je Republika Hrvatska uz turopoljsku i crnu slavonsku svinju postala bogatija je za još jednu izvornu pasminu svinja.

Proces obnove i stvaranja današnje populacije banijske šare svinje vodio je tim na čelu sa prof.dr.sc. Krešimirom Salajpalom, a u njemu su sudjelovali suradnici sa Agronomskog fakulteta (prof.dr.sc. Danijel Karolyi, prof.dr.sc. Zoran Luković, doc.dr.sc. Dubravko Škorput i doc.dr.sc. Dragica Šalamon), Veterinarskog fakulteta (doc.dr.sc. Sven Menčik), Fakulteta agrobiotehničkih znanosti iz Osijeka (dr.sc. Polona Margeta), te djelatnici Hrvatske poljoprivredne agencije (Željko Mahnet, dipl. ing. agr. i Vedran Klišanić, dipl. ing. agr.), u suradnji s Udrugom uzgajivača svinja „Banijska šara“, i uz financijsku potporu Ministarstva poljoprivrede i grada Petrinje. Tom prigodom, dana 05. studenoga 2018. godine održana je svečanost u Srednjim Mokricama pokraj Petrinje na kojoj je potpredsjednik vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić uručio Rješenje o priznavanju nove izvorne i zaštićene pasmine pod nazivom „Banijska šara“.