Multidisciplinarna studentska radionica

Na poziv Društva arhitekata Zagreba, osam studenata i četiri nastavnika Studija krajobrazna arhitektura uključili su se kao učesnici i mentori u multidisciplinarnu studentsku radionicu Zagreb na Savi.

Mentori KA: prof.dr.sc. Branka Aničić, prof.art. Stanko Stergaršek, dr.sc. Iva Rechner Dika, doc.dr.sc. Petra Pereković; Studenti KA / Bs:David Kramarić, Mate Rupić; Studenti KA / Ms: Andrea Baus, Andreja Benčić, Ivana Bunjak Pajdek, Nikolina Malbaša, Matea Leljak, Mihaela Meštrović

U suradnji HEP-a i Hrvatskih voda razvijena je nova koncepcija uređenja rijeke i obrane od poplave. Koncepcija predviđa odvođenje velikih vodnih valova rekonstruiranim odteretnim kanalom Sava-Sava te oslobađanje potencijala na prostoru od granice s Republikom Slovenijom do Siska.

Radionicom se želilo potaknuti studente zagrebačkih fakulteta da počnu aktivno promišljati o potencijalima i prostoru koji bi se realizacijom projekta Zagreb na Savi mogli otvoriti u slijedećem razdoblju. Radionica također ima za svrhu potaknuti interdisciplinarni dijalog među studentima kako bi se osnažili u svojim budućim profesionalnim djelovanjima u radu na multidisciplinarnim projektima poput ovoga.

Radionica je multidisciplinarna i uključuje studente arhitekture i urbanizma, elektrotehnike i energetike, građevine i agronomije – Studij krajobrazna arhitektura. Studenti su podijeljeni u osam grupa od 3 do 5 članova raznih struka, te zajednički, uz vodstvo mentora i tutora, razmatraju pitanja gdje su mogući potencijali za razvoj zelenih i tematskih parkova, prostora namijenjenih za rekreaciju, sport, kulturu, stanovanje i rad.

Razmatra se područje Grada Zagreba u cjelini od Podsuseda do Rugvice. U razmatranom prostoru svaka grupa nudi strategiju za cjelinu i konkretan prijedlog za jednu, njima dodijeljenu dionicu.

Očekivani prikazi:

• cjelovita pregledna situacija
  • detaljnija situacija analizirane dionice
  • po izboru 3D prikaz predloženih rješenja/segmenata/detalja

Radionica se odvija po slijedećoj dinamici:

29.11.2013. - petak

• U Društvu arhitekata Zagreba održana je prezentacija projekta od strane HEP-a studentima i mentorima koji još nisu imali prilike dobiti detaljnije informacije o projektu Zagreb na Savi
  • Predstavljen je program radionice i zadaci na kojima će studenti raditi
  • Studenti su podijeljeni u grupe, te je organizirano njihovo druženje i upoznavanje
  • Program za radionicu zajedno s podlogama (ortofoto i uvodnim dijelom) pripremili su mentori s Arhitektonskog fakulteta uz pomoć kolega iz HEP RVNP i mentora s drugih fakulteta, te je sav materijal proslijeđen sudionicima

7.12.2013. - subota

• Radionica je održana tjedan dana kasnije kako bi se studentima dala prilika da i sami obiđu lokaciju i pripreme se za radionicu.
  • Studenti, organizirani u osam multidisciplinarnih grupa, vođeni mentorima, do kraja dana napravili su prijedloge koncepata
  • Na kraju dana studenti su predstavili svoje koncepte, koji su prodiskutirani od strane mentora i ostalih sudionika
  • Radionica je započela u 9 sati ujutro i završila oko 20.30 navečer

Siječanj 2014.

• Planirana je predaja idejnih koncepata i javno predstavljanje rezultata rada grupa
  • Temeljem tih materijala izradit će se tiskana brošura i radovi će biti predstavljeni na web portalu projekta http://zagrebnasavi.hr/ , a u siječnju slijedeće godine studentski radovi će biti javno predstavljeni u Društvu arhitekata Zagreba

Prema tekstu poziva na sudjelovanje u radionici koji su pripremili - Arhitektonski fakultet, prof. Mladen Jošić, HEP RVNP i Društvo arhitekata Zagreba, sastavio prof. Stanko Stergaršek, d.i.a. (Zagreb, 10.12.2013.).