Poziv na javnu raspravu posvećenu strateškom razvoju hrvatske poljoprivrede i ulozi dionika u budućem razdoblju financiranja Zajedničke agrarne politike

POZIV NA JAVNU RASPRAVU NA AGRONOMSKOM FAKULTETU

12.02.2020. :: Velika vijećnica ::  Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet

12.02.2020. :: velika vijećnica ::  Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet

Poštovana/poštovani,

Cijeneći vaš doprinos suradnji u našem dosadašnjem radu pozivamo vas na javnu raspravu posvećenu strateškom razvoju hrvatske poljoprivrede i ulozi dionika u budućem razdoblju financiranja Zajedničke agrarne politike.

Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s Fakultetom za agrobiotehničke znanosti Sveučilišta iz Osijeka u Vodicama (Hotel Sky) organizira 55. Simpozij agronoma i 15. Međunarodni simpozij od 17. do 21. veljače 2020. godine. Glavna tema Simpozija je:

VIZIJA STRATEŠKOG RAZVOJA HR POLJOPRIVREDE I ULOGA DIONIKA U BUDUĆEM RAZDOBLJU FINANCIRANJA POLJOPRIVREDE I RURALNOG RAZVOJA

Prema programu Simpozija nakon otvaranja 17.2.2020, s početkom u 14,30 sati će se održati okrugli stol temom EU ZAP 2021-2027 – koliko su spremni znanost, struka i kreatori agrarne politike.

U okviru teme će se posebno razmotriti:

• Najvažniji problemi sektora poljoprivreda sa stajališta proizvođača, otkupljivača i trgovine poljoprivrednih proizvoda.
  • Mjesto i održiva uloga domaće prehrambene industrije.
  • Sustavno organiziranje nedostajućih činitelja izravne proizvodnje i organiziranja proizvodnje te subjekata u proizvodnji i prometu poljoprivrednih proizvoda.
  • Strateški razvoj hrvatske poljoprivrede i ZAP 2021-2027

Namjera nam je prije Simpozija dobiti što više mišljenja i stavova zainteresirane javnosti kako bi imali još bolju podlogu za stručnu raspravu i pitanja, ali i planove svojih aktivnosti prije 2021, pa organiziramo ovu javnu raspravu.

Sudionici u otvaranju rasprave:

1. Dekan  Agronomskog fakulteta u Zagrebu
  2. Predstavnik Ministarstva poljoprivrede
  3. Predstavnik Hrvatske gospodarske komore
  4. Predstavnik Hrvatske poljoprivredne komore
  5. Predstavnici Gospodarskog savjeta Agronomskog fakulteta
  6. Predstavnik Savjeta lokalne uprave i samouprave Agronomskog fakulteta
  7. Predstavnici središnjih saveza udruga proizvođača

Posebno će biti razmotrena sljedeća pitanja:

• Što donosi ZAP 2021-2027, a što Strategija?
  • Utjecaj ZAP-a na hrvatsku poljoprivredu i djelovanje Strategije na našu konkurentnost.
  • Što točno žele proizvođači i može li im to nova strategija omogućiti? Kako će to biti podržano od ministarstva, a kako je to provedivo u strategiji i budućem ZAP-u?
  • Koji oblici organiziranja proizvodnje, dorade-prerade i prometa poljoprivrednih proizvoda nam trebaju i kako će strategija/ministarstvo/drugi dionici pomoći u tome?
  • Kako je to određeno prema ciljnim skupinama proizvođača i potrošnje u RH?
  • Koliko su za novi ZAP i Strategiju spremni resorno ministarstvo, akademska zajednica, lokalna uprava, proizvođači?
  • Što možemo/moramo učiniti da konačno proaktivno odgovorimo na mjere ZAP-a?

Javna rasprava će se održati na Agronomskom fakultetu dana 12.02.2020. godine s početkom u 12 sati u Velikoj vijećnici.
Molim da svoj dolazak prijavite na mail dekanat@agr.hr do dana 10.02. 2020.

S poštovanjem,
Zoran Grgić, dekan fakulteta