Obilježavanje Dana očaranosti biljkama 2020.

Pod pokroviteljstvom Europske organizacije za biljne znanosti (EPSO) 18. svibnja proglašen je Danom očaranosti biljkama. Obilježavanje  međunarodnog dana očaranosti biljkama (Fascination of Plants Day) započelo je u svijetu 2012. godine.

Agronomski fakultet uključio se aktivno u inicijativu od samog početka kao koordinator za Republiku Hrvatsku. Tijekom posljednjih osam godina organiziran je veliki broj predavanja, radionica, izložbi, posjeta laboratorijima, pokusnim i proizvodnima nasadima te ostalih aktivnosti povezanih s biljkama.

Ove godine obilježavamo i Međunarodnu godinu biljnog zdravstva čiji je glavni cilj globalno podizanje javne svijesti o značaju biljnog zdravlja u poljoprivrednoj proizvodnji kao i o značaju zaštite biljnog zdravlja u nastojanju iskorjenjivanja gladi, te u svrhu smanjenja siromaštva, zaštite okoliša i poticanje rasta gospodarskog razvoja.

Kako bi na prikladan način obilježili Dan očaranosti biljkama, a u skladu sa okolnostima koje su nas zadesile, koordinator Dana očaranosti biljkama prof. dr. sc. Boris Duralija sa Zavoda za voćarstvo i prodekan za znanosti i međunarodnu suradnju izv. prof. dr. sc. Darko Vončina sa zavoda za fitopatologiju gostovali su u jutarnjem mozaičnom programu Radio Sljemena te istaknuli važnosti uloge biljaka u očuvanju okoliša.

Dan očaranosti biljkama prihvaćen je od strane 39 zemalja, 29 iz Europe, a 10 iz sjeverne, i Južne Amerike, Azije, Oceanije i Afrike.

Ove godine nismo u mogućnosti održati predviđene aktivnosti za posjetitelje.

Pripremili smo vam predavanje o korovima koje prezentira studentica Filipa Burul https://www.loom.com/share/2f201dbb62c8410088e3411909707ea6