Obrana teme doktorskog rada :: Vedat Pašić, dr.vet.med.

Genetski polimorfizam i povezanost beta-kazeina kravljeg mlijeka s proizvodnim odlikama i stavovima potrošača
19.11.2020. :: 10:00 sati :: online

Javna obrana održat će se putem online aplikacije Zoom (https://zoom.us/), a bit će dostupna 19.11.2020. :: 10:00 sati :: na poveznici: https://us02web.zoom.us/j/83526158539?pwd=dklqUDJZeFNHUzdJaUNsUTArMjJLQT09, Meeting ID: 835 2615 8539, Passcode: 931388

Predloženi mentori:

• Prof. dr. sc. Ante Ivanković, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet
  • Prof. dr. sc. Marija Cerjak, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet

Povjerenstvo za ocjenu teme doktorskog rada:

• Izv. prof. dr. sc. Jelena Ramljak, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet
  • Doc. dr. sc. Željka Mesić, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet
  • Prof. dr. sc. Muhamed Brka, Univerzitet u Sarajevu, Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Sažetak

Interes javnosti (osobito potrošača) zadnjih desetljeća dijelom je usredotočen na polimorfizam beta-kazeina kravljeg mlijeka. Pobuđen je studijama u kojima je zapažen nepovoljan učinak konzumacije mlijeka s A1 varijantom beta-kazeina na zdravlje potrošača. Kako dio istraživanja nije potvrdio zapažene učinke beta-kazeina mlijeka na zdravlje potrošača, zadržan je znanstveni i javni interes za ovu tematiku. U razdoblju snažnog pritiska na održivost proizvodnje mlijeka te šire informiranosti, posebice mlađih potrošača, proizvodnja A2 mlijeka je jedan od načina povećanja konkurentnosti proizvodnje, posebice manjih mliječnih farmi. Uzgajivači mogu dijelom reafirmirati izvorne pasmine goveda kroz program proizvodnje A2 mlijeka. Cilj istraživanja je PCR-RFLP metodom utvrditi zastupljenost A2 beta-kazeina u populacijama tri komercijalne i dvije lokalne pasmine goveda, povezanost genotipova s proizvodnim pokazateljima te motiviranost proizvođača i potrošača mlijeka za proizvodnju i kupnju A2 mlijeka.