Utjecaj epidemiologije bolesti i vanjskih čimbenika na biološko-uzgojno stanje pčelinjih zajednica

Naziv natječaja: Javni natječaj za prikupljanje i odabir projekata primijenjenih istraživanja u pčelarstvu

Izvor financiranja: Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju

Početak provedbe: 18.04.2014.

Završetak provedbe: 31.07.2014.

Ovim projektom je utvrđena epidemiološka situacija značajnih pčelinjih bolesti, te međudjelovanje uzročnika bolesti i vanjskih čimbenika na svim testnim pčelinjacima obzirom na različitosti klimatsko-zemljopisnih osobitosti. Također, ustanovljena je učinkovitost primjene različitih akaricida obzirom na jačinu i proizvodnost tretiranih zajednica te zdravstveni status istih, kao i tehnološki najpovoljniji način njihove primjene. Budući da je vosak dugoročno prisutan u košnici i zasigurno zahvaljujući svojstvu liposolubilnosti apsorbira većinu ostataka tvari apliciranih u istu tijekom tehnoloških postupaka na pčelinjaku ili pčelama unesenih iz prirode, a nikada nije sustavno istraživana njegova kakvoća iako se često ističe problem patvorenja satnih osnova, na testnim je pčelinjacima istražena kakvoća satnih osnova i izgrađenog saća različite starosti, te kakvoća satnih osnova zatečenih na tržištu. Rezultati istraživanja obuhvaćenih projektom diseminirani su u vidu znanstvenih publikacija te priopćenja na znanstvenim i stručnim skupovima.

izv. prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger

doc. dr. sc. Saša Prđun