Održiva proizvodnja bioplina zamjenom kukuruzne silaže poljoprivrednim energetskim kulturama

Naziv natječaja: Jačanje kapaciteta za istraživanje, razvoj i inovacije KK.01.1.1.07 - inačica 6

Izvor financiranja: Europski strukturni i investicijski fondovi, Operativni program Konkurentnost i kohezija

Ukupna vrijednost: 4.545.144,65 HRK

Financirani iznos: 3.374.326,59 HRK

Broj ugovora: KK.01.1.1.07.0078

Početak provedbe: 24.12.2020.

Završetak provedbe: 24.12.2023.

Web stranica projekta: https://strukturnifondovi.hr/

Projekt se bavi industrijskim istraživanjem u području proizvodnje bioplina s ciljem zamjene konvencionalne, neodržive sirovine – kukuruzne silaže s održivim energetskim kulturama Miscanthus x giganteus, Arundo donax L. i Panicum virgatum. Cilj je istražiti različite tehnologije anaerobne obrade ovih kultura primjenom inovativnih postupaka anaerobne obrade, kako bi se utvrdila optimalna tehnologija i energetski potencijal predloženog sustava te mogućnost zbrinjavanja fermentiranog ostatka.

Ciljevi predloženog projekta:
 utvrditi mogućnost revitalizacije zapuštenih poljoprivrednih površina, uzgojem različitih energetskih kultura, s ciljem proizvodnje bioplina druge generacije,
 definirati mogućnost čuvanja biomase (otvorena skladišta) s ciljem cjelogodišnje opskrbe bioplinskih postrojenja istraživanim sirovinama,
 analizirati sastav istraživane biomase kao ulazne sirovine u proces anaerobne digestije za šaržni i kontinuirani proces,
 odrediti potencijal produkcije bioplina u odnosu na korištenu energetsku kulturu, kao i udjele pojedinih sirovina tijekom anaerobne kodigestije u šaržnom i kontinuiranom procesu,
 odrediti potencijal produkcije bioplina u odnosu na udjele pojedinih sirovina tijekom anaerobne kodigestije u šaržnom i kontinuiranom procesu,
 definirati optimalnu recepturu u odnosu na postotne omjere korištenja pojedinih sirovina u fermentoru u oba procesa digestije,
 analizirati fermentirani ostatak (digestat) u odnosu na istraživane recepture,
 utvrditi optimalne mogućnosti zbrinjavanja fermentiranog ostatka,
 utvrditi energetski potencijal predloženog sustava.

Rezultati projekta:
Predviđeno je dobivanje rezultata o prinosu energije po jedinici površine istraživanih energetskih kultura u lokalnom okruženju, odnosno geografskoj lokaciji i agroklimatološkim uvjetima. Također će se analitički odrediti bioplinski/biometanski potencijal biomase, utvrditi kinetika razgradnje biomase te definirati optimalne tehnologije anaerobne obrade biomase.

prof. dr. sc. Tajana Krička

izv. prof. dr. sc. Vanja Jurišić