Solidarna ekonomija u Hrvatskoj: antropološka perspektiva

Akronim: SOLIDARan

Naziv natječaja: HRZZ IP 2019-04

Početak provedbe: 01.02.2020.

Završetak provedbe: 31.01.2024.

Nakon početka ekonomske krize 2008. godine, u svijetu i Hrvatskoj dolazi do proliferacije inicijativa „odozdo“, pa tako i društvenih inovacija temeljenih na principima solidarne ekonomije. Solidarna ekonomija obuhvaća skup vrlo raznolikih inicijativa i pokreta fokusiranih na kreiranje i prakticiranje alternativnih načina življenja, proizvođenja i konzumiranja, a time i na transformaciju dominantnog kapitalističkog ekonomskog sustava. To uključuje prakse poput zajedničkog stanovanja, radničkih kooperativa, urbanog vrtlarenja, poljoprivrede potpomognute zajednicom, ekosela, etičnog financiranja, alternativnih valuta, LETSustava, fair-trade inicijativa i drugih. Istraživanje solidarne ekonomije važno je ne samo u hrvatskom kontekstu već i na globalnoj razini, pogotovo stoga što ova tema predstavlja važan spoj kompleksnog područja znanstvenog istraživanja s društvenim i gospodarskim utjecajem koje sam istraživani fenomen ostvaruje. Predloženo bi istraživanje, uključivanjem antropološke perspektive i dijakronijskog pogleda na poimanje solidarnosti u predsocijalističkom, socijalističkom i postsocijalističkom razdoblju, doprinijelo razumijevanju praksi solidarne ekonomije u specifičnom hrvatskom tranzicijskom kontekstu. Glavna istraživačka pitanja fokusirat će se na propitivanje različitih i često međusobno isključivih konceptualizacija solidarnosti u suvremenosti, novih oblika zajednica praksi i novih načina zamišljanja zajednica te percepcije solidarne ekonomije kao načina oblikovanja utopije rekonstrukcije. Tako formuliran istraživački fokus doprinijet će razumijevanju procesnosti i višestruke grupne i međugrupne dinamike aktera solidarne ekonomije te teorijskom razmatranju važnih antropoloških pojmova solidarnosti, reciprociteta i zajednica. Značajan primijenjeni cilj projekta sastoji se od izrade modela (smjernica) za implementaciju elemenata solidarne ekonomije u javne politike u Hrvatskoj.

Olga Orlić
Institut za antropologiju