Analiza institucionalne podrške prilikom osnivanja dva tipa kratkih lanaca opskrbe (model osnivanja odozdo i odozgo) - Provedena i završena aktivnost

U sklopu provedbenog Akcijskog plana Nacionalne ruralne mreže za 2020. godinu, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet je od studenoga 2020. do siječnja 2021. godine provodio aktivnost “Analiza institucionalne podrške prilikom osnivanja dvaju tipova kratkih lanaca opskrbe (model osnivanja odozdo i odozgo)”, pod vodstvom doc. dr. sc. Nataše Bokan. Aktivnost je sufinancirana sredstvima Mjere 20 „Tehnička pomoć“ iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020.

Kao rezultat ove aktivnosti objavljena je publikacija naslova “Analiza institucionalne podrške prilikom osnivanja dvaju tipova kratkih lanaca opskrbe (model osnivanja odozdo i odozgo)”, koju možete koja je priložena u nastavku. Publikaciju čine tri komplementarne studije koje govore o međupovezanosti institucionalne podrške i uspješnosti ostvarivanja kratkih lanaca opskrbe. Pritom su istražena tri različita aspekta institucionalne podrške. Ponajprije, istraženo je na koji način su kratki lanci podrške zakonski definirani, u kojoj je mjeri zakonski okvir usklađen s postojećim konkretnim oblicima podrške osnivanju kratkih lanaca opskrbe te odgovara li postojeća podrška potrebama poljoprivrednika koji su uključeni i kratke lance opskrbe. Ta je analiza ukazala na manjkavosti koje se nalaze u postojećim dokumentima u Hrvatskoj iz područja poljoprivrede i ruralnog razvoja. Nadalje, istraženo je kakvo je iskustvo poljoprivrednika uključenih u kratke lance opskrbe, posebice njihovo iskustvo s institucionalnom podrškom kratkim lancima opskrbe. U istraživanju su obuhvaćeni poljoprivrednici dvaju različitih iskustava, onih istarskih, iz kratkog lanca opskrbe osnovanog odozdo, te onih međimurskih, iz kratkog lanca opskrbe osnovanog odozgo. Perspektiva poljoprivrednika uključenih u postojeće kratke lance opskrbe vrijedna je jer nudi pogled 'iznutra', iz neposrednog iskustva u organizaciji, izvedbi te procesima kroz koje njihovi kratki lanci opskrbe prolaze. Također, jedna od dodatnih tema obrađenih u istraživanju jest informiranost, stavovi i iskustva djelatnika institucija, koje su više ili manje uključene u provedbu Programa ruralnog razvoja, s kratkim lancima opskrbe.

Razvoj i promocija kratkih lanaca opskrbe izravno su povezani s nekoliko potreba istaknutih u Programu ruralnog razvoja 2014.-2020., kao što su povećanje konkurentnosti sektora prerade i trženja poljoprivrednih proizvoda te organiziranje proizvođača i njihovo jače pozicioniranje na tržištu. Kratki lanci opskrbe, osim toga, imaju važnu ulogu i u posrednom smanjivanju emisije ugljičnog dioksida.Tema i cilj ove aktivnosti odgovaraju i na ciljeve Nacionalne ruralne mreže za 2020. godinu.
Kratki lanci opskrbe relativno su novi akter u području ruralnog razvoja i poljoprivrede u Hrvatskoj te se ovom aktivnošću, kroz davanje upravo perspektive poljoprivrednika uključenima u kratke lance opskrbe, pružio uvid u perspektivu one grupe aktera koja adekvatnom podrškom kratkim lancima opskrbe ili njenim izostankom najviše mogu dobiti odnosno izgubiti. Ovim istraživanjem željeli smo potaknuti na kreiranje još boljeg zakonodavnog okvira, na još kvalitetnije provođenje mjera ruralnog razvoja kako bi se što više dionika, u ovom slučaju poljoprivrednika, kupaca i (djelatnika) institucija informiralo, educiralo i uključilo u provođenje Programa ruralnoga razvoja.

Prijava djelatnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies). Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge. Nastavkom korištenja naših internetskih stranica vi prihvaćate našu upotrebu kolačića. Polica privatnosti.