Genetska osnova količne bioaktivnih hranivih tvari hrvatskih populacija graha

Naziv natječaja: Istraživački projekti

Početak provedbe: 16.06.2014.

Završetak provedbe: 15.06.2017.

Common bean is a valuable legume for human consumption worldwide, being an important source of proteins, vitamins and minerals with considerable potential as a functional food. However, the increased mineral content in the diet does not guarantee increased mineral status for consumers and consequently mineral malnutrition is one of the global health concerns. Phytic acid (PA) acts as antinutritive compound by binding mineral cations and forming mixed salts. PA is also the main storage molecule for phosphorus and it is essential for normal seed development and germination. Seed mineral and PA content varies widely among bean genotypes. In Croatia bean is traditionally grown in low input production systems. The production is based on landraces which are adapted to local environments and display high levels of morphological diversity. A broad variability is also expected in seed bioactive nutrient content as well as on genetic level. Through international collaboration on Phaseolus genomics, a lot of information has become available including genetic linkage maps, microsatellite databases and a massive number of single nucleotide polymorphisms (SNP) sequences. In proposed project an integrated approach will be used to characterize bioactive nutrient variability and the inherent genetic diversity. In conjunction with a detailed data on bioactive nutrient content, a whole genome association mapping analysis will be carried out in order to identify quantitative trait loci (QTLs) related to bioactive nutrient content. Success in bean breeding for higher quality relies on the availability of information on bioactive nutrient content and the knowledge of genetic bases of quality trait variability. The integration of fundamental (molecular genetics) and applied (plant nutrition, plant breeding) sciences will facilitate the management of traditional landraces as sources of bioactive nutrients in future breeding programs based on marker-assisted selection (MAS).

prof. dr. sc. Klaudija Carović-Stanko

doc. dr. sc. Monika Vidak