Genetski, reprodukcijski i proizvodni profil ovaca i koza uzgajanih u Hrvatskoj

Naziv natječaja: Natječaj za financiranje istraživačke djelatnosti na Sveučilištu u Zagrebu

Izvor financiranja: Sveučilište u Zagrebu

Ukupna vrijednost: 55 000,00 HRK

Početak provedbe: 01. 01. 2014.

Završetak provedbe: 31. 12. 2014.

Sažetak

U sklopu projekta "Genetske i fenotipske odlike izvornih hrvatskih pasmina ovaca" i potpore "Reprodukcijske i mesne odlike hrvatskih pasmina ovaca i koza" provedena su opsežna istraživanja utvrđivanja fenotipskih odlika hrvatskih pasmina ovaca i koza te prikupljanji uzoraka za genetske analize koje su u tijeku. Cilj genetskih analiza je utvrđivanje polimorfizama na MTNR1A genu i određivanje poželjnih genotipova s obzirom na sezonalnost reprodukcije ovaca i koza. Kao što je dobro poznato većina pasmina ovaca i koza uzgajanih u Hrvatskoj, osobito hrvatske izvorne pasmine, je sezonski poliestrična što uvjetuje sezonalnost pripusta, partusa te sezonsku pojavu ovčjih i kozjih proizvoda na tržištu, odnosno neravnomjernu opskrbu tržišta s tim proizvodima. Određivanje poželjnih genotipova omogućilo bi stvaranje populacija koje bi uz bolje uvjete smještaja i hranidbe imale mogućnost tjeranja tijekom cijele godine. S obzirom na dosad provedena istraživanja primarno temeljena na izvornim hrvatskim pasminama, daljnji plan bi bio proširenje započetih istraživanja i na određene hrvatske uzgoje inozemnih pasmina kao što su suffolk, merinoladschaf, solčavsko-jezerska i romanovska pasmina ovaca te sanska, alpina i srnasta pasmina koza. Budući da se radi o plemenitim pasminama od kojih solčavsko-jezerska i romanovska pasmina imaju produženu, odnosno cjelogodišnju pojavu estrusa, važno je njihovo uključivanje u započeta istraživanja sa ciljem utvrđivanja poželjnih alela u njihovim populacijama i usporedbe sa populacijama hrvatskih izvornih pasmina. Prikupljanjem uzoraka alohtonih pasmina dobili bismo širu sliku zastupljenosti polimorfizama MTNR1A gena u populacijama ovaca i koza u Hrvatskoj. Uz to, i dalje bi pratili genetsku povezanost s reprodukcijskim i proizvodnim učinkom pojedinih pasmina. Iz izolirane DNK sa specifičnim početnicama umnožio bi se drugi egzon MTNR1A gena u PCR reakciji, a dobiveni produkti bi se koristili za razgradnju sa specifičnim restrikcijskim enzimima. Nakon razgradnje PCR produkta sa Mnll i Rsal erestrikcijskim enzimima usljedila bi gel elektroforeza sa svrhom utvrđivanja polimorfizama MTNR1A gena. Opisane laboratorijske analize obavljat će se u Laboratoriju za genetičku identifikaciju domaćih životinja, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet i u laboratoriju za genetiku Oddeleka za Zootehniko Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.

Voditelji

prof. dr. sc. Boro Mioč