Erozija i degradacija tala Hrvatske

Akronim: SEDCRO

Naziv natječaja: Uspostavni istraživački projekti

Izvor financiranja: Hrvatska zaklada za znanost

Ukupna vrijednost: 1 984 600,00 HRK

Financirani iznos: 1 984 600,00 HRK

Početak provedbe: 01. 04. 2018.

Završetak provedbe: 31. 03. 2023.

Sažetak

Degradacija tla je glavni okolišni problem u svijetu i ključno je da takvi procesi budu ublaženi. Potreba da se smanji utjecaj poljoprivrednih aktivnosti na okoliš i kontrolira degradacija strukture tala je jedan od glavnih ciljeva gospodarenja tlima. Različite strategije su razvijene radi smanjenja najvažnijeg degradacijskog problema – erozije tla. Međutim, poljoprivreda je još uvijek izvor najviše sedimenata u površinskim otjecajnim vodama. Danas, mnoštvo razloga pokreće neprihvatljivo gospodarenje tlima na poljoprivrednim tlima RH. Usprkos važnosti teme istraživanja o degradaciji tala na poljoprivrednim tlima u RH nedostaju. Mehanizmi, procesi, proporcije i kontrola erozije tla bili su istraživani u „Zapadnim“ državama više od stoljeća, ali je nadopuna potrebna radi prenošenja novih saznanja i rasprave o novim izazovima. U RH takva istraživanja nedostaju što otvara mnoga pitanja tijekom svakodnevnih klimatskih ekstrema. Klimatske promjene povećavaju broj olujnih kiša. Takve oluje su uzrok netolerantnih erozijskih nanosa s razarajućim posljedicama po okoliš. Istraživanje erozije i degradacije tla na tlima u RH mogu pružiti detaljan uvid za razumijevanje procesa degradacije tala. Trenutna tema istraživanja može otkriti najugroženija tla i najlošije načine korištenja istih. Glavni faktori koji određuju gubitak tla erozijom i površinskim otjecanjem biti će ocjenjeni. Ovaj projekt predlaže kompletni pregled tla, korištenja zemljišta u drugačijim klimatskim uvjetima u Hrvatskoj koji se bave problemom erozije tla vodom. Baza podataka iz 5-godišnjeg istraživanja (s više od 40 lokacija) biti će jedan od najkompletnijih aktualnih baza za proučavanje utjecaja uzročnih čimbenika na eroziju tla vodom.

Voditelji

doc. dr. sc. Igor Bogunović

Suradnici

Leon Josip Telak, mag. ing. agr.

doc. dr. sc. Aleksandra Perčin

doc. dr. sc. Ivana Šestak