Utjecaj otvorenih požara na kvalitetu tla i voda

Akronim: POP&KTV

Naziv natječaja: Istraživački projekti, rok 01-18

Početak provedbe: 01.12.2018.

Završetak provedbe: 30.11.2022.

Požari otvorenoga prostora predstavljaju prirodnu katastrofu za cijeli prostor Republike Hrvatske, a osobito za Mediteranski dio RH. Dosadašnja iskustva pokazala su da je većina požara otvorenoga prostora inicirana paljenjem vatre na napuštenom poljoprivrednom zemljištu (Obad, 1990; Defilippis, 1997; Nodilo, 2003; Mamut, 2011; Matas, 2015). U posljednjih četrdesetak godina zabilježen je izraziti porast otvorenih požara. U razdoblju od 2006. do 2015. godine u prosjeku je u RH bilo godišnje 2541 otvoreni požar, a tijekom 2017. godine do kraja listopada zabilježen je najveći broj otvorenih požara – 4248. Jedna od najvećih posljedica otvorenih požara je povećanje erozijskih procesa što uzrokuje smanjenje kvalitete tla, onečišćenje voda, povećanje emisije stakleničkih plinova te smanjenje bioraznolikosti. Utjecaj požara na okoliš bi se u okviru ovoga projekta istraživao na nekoliko lokacija u Zadarskoj i Šibensko kninskoj županiji, ovisno o veličini i lokaciji požara. Požar bi morao biti u blizini otvorena vodotoka (rijeka Krka) ili jezera (Vransko jezero). Cilj istraživanja je kvantificirati posljedice po okoliš istraživanih požara; koliko požari uzrokuju degradaciju tla i onečišćenje voda, koliko povećavaju emisiju stakleničkih plinova, te kako utječu na obnovu vegetacije. Istraživanje bi uključivalo prikaz promjena meteoroloških pojava na prostoru Zadra i Šibenika tijekom zadnjih pedeset godina, te bi se temeljem podataka iz Statističkih ljetopisa i drugih raspoloživih baza, navele postotne promjene u načinu korištenja poljoprivrednih i šumskih površina. Bit će navedene postotne promjene u odnosu urbane i ruralne populacije. Izradila bi se karta erodibilnosti tla za istraživano područje. Opisale bi se posljedice požara na okoliš – utjecaj na izgled krajolika, tlo, vode, bioraznolikost i emisiju stakleničkih plinova. Mjerilo bi se površinsko otjecanje uzrokovano različitim intenzitetom kiše.

prof. dr. sc. Ivica Kisić

Domina Delač, mag. ing. agr.

doc. dr. sc. Bojana Horvat

prof. dr. sc. Paulo Pereira
Mykolo Romerio Universitetas, Vilnius, Lithuania

prof.dr.sc. Nevenka Ožanić

prof.dr.sc. Barbara Karleuša

prof. dr. sc. Željka Zgorelec

izv. prof. dr. sc. Igor Bogunović

izv. prof. dr. sc. Darija Bilandžija

izv. prof. dr. sc. Aleksandra Perčin

izv. prof. dr. sc. Ivana Vitasović Kosić

doc. dr. sc. Goran Volf
Sveučilište u Rijeci Građevinski fakultet

Marija Galić, mag. ing. agr.