Međuusporedba metoda mjerenja denudacije krša

Akronim: KADEME

Naziv natječaja: IP 2018-01

Početak provedbe: 01.10.2018.

Završetak provedbe: 30.09.2022.

Denudacija površine temeljni je proces razvoja reljefa i tla. Otapanjem karbonata ostaje netopivi ostatak iz kojeg se može razviti tlo. Stoga je poznavanje brzine trošenja stijena i denudacije važno za evaluaciju potrebnog vremena za razvoj tla. Postoji nekoliko različitih metodoloških pristupa za mjerenje stope denudacije. Najčešće se koriste: izlaganje stijenskih pločica uvjetima u okolišu; upotreba mikro-erozijskog metra; mjerenje koncentracije kozmogenih radionuklida na izloženim stijenama i mjerenje hidrokemijskih značajki vode u svrhu određivanja količine otopljenih karbonatnih stijena. Svaka metoda ima prednosti i nedostatke i ne postoji konsenzus o tome koja metoda pruža najpouzdanije vrijednosti stope denudacije, štoviše, zabilježene su značajne razlike u rezultatima među metodama. Stoga ovo istraživanje ima za cilj identificirati metode koje bi mogle pružiti pristrane rezultate i ukazati na prednosti i nedostatke svake metode, kako bi se istraživačima olakšao odabir bolje metode ovisno o ciljevima njihovih istraživanja. Metode će se primijeniti na dvije različite lokacije pod utjecajem mediteranske klime, ali s vrlo različitom debljinom tla. Ovaj pristup važan je za vrednovanje sprege stope denudacije i debljine tla, te za utvrđivanje jesu li rezultati usporedbe metoda sustavni na mjestima s promjenjivom značajkama. Dobivene stope denudacije koristiti će se za procjenu produkcije materijala na lokacijama istraživanja, odnosno za proučavanje potencijalne proizvodnje tla ovisno o denudaciji. Važnost ovoga ogleda se u činjenici da je u scenariju erozije tla u mediteranskoj regiji važno znati potencijal oporavka tih sustava.

izv. prof. dr. sc. Kristina Krklec

prof. dr. sc. Aleksandra Bensa