RESponsible research and innovation grounding practices in BIOSciencies

Partneri: • Lviv University, Department of Biochemistry (IFNUL) – Ukrajina
• University of Primorska Faculty of Mathematics, Natural Sciences and Information Technologies (UP FAMNIT) - Slovenija
• Democritus University, Department of Molecular Biology and Genetics (DUTH) - Grčka
• Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC) - Španjolska
• Knowledge & Innovation (K&I) - Italija
• European Science Engagement Association (EUSEA) - Austrija
• University of Bremen, Faculty of Biology and Chemistry (UBREMEN) - Njemačka
• University of Gdansk, the Intercollegiate Faculty of Biology (UG) - Poljska
• AgroBio Institute (ABI) - Bugarska
• Aarhus University, Danish Centre for Studies in Research and Research Policy (AU); Danska

Akronim: RESBIOS

Naziv natječaja: H2020-SwafS-2018-2020

Izvor financiranja: EU

Ukupna vrijednost: 1 499 940,00 EUR

Financirani iznos: 1 499 940,00 EUR

Početak provedbe: 01. 01. 2020.

Završetak provedbe: 31. 12. 2022.

Sažetak

Europska komisija je odobrila financiranje projektnog prijedloga RESBIOS koji je prijavljen u sklopu natječaja H2020-SwafS-2018-2020. Cilj RESBIOS-a je uvesti i održati praksu odgovorne znanosti i inovacija (RRI) u bioznanosti kroz provedbu akcija implementacije. Projekt je usmjeren na sektor bioznanosti koji je jedno od raskrižja u odnosima između znanosti i društva. Projekt će postaviti okruženje za zajedničko učenje uključujući četiri partnera koji će uvesti RRI praksu ( „RRI početnici“), „RRI mentore“ koji su već sudjelovali u EU projektima o RRI u bioznanosti, partnerima s iskustvom u evaluaciji i tehničkoj pomoći, međunarodni znanstveni Savjetodavni odbor, predstavnike drugih EU projekata, te predstavnike „Quadruple Helix“ aktera. RESBIOS se sastoji od 8 radnih paketa: RP1 Co-design; RP2 Obrazovanje; RP3 Otvoreni pristup znanosti i etika; RP4 Sudjelovanje javnosti u znanosti i ravnopravnost spolova; RP5 Podrška institucionalnim promjenama; RP6 Međusobno učenje i evaluacija; RP7 Komunikacija, širenje i evaluacija; RP8 Upravljanje. Projekt uključuje 12 partnera iz 11 europskih zemalja.
Nositelj projekta je Università degli Studi di Roma "Tor Vergata".
Partneri:
• Lviv University, Department of Biochemistry (IFNUL) – Ukrajina
• Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC) - Španjolska
• Knowledge & Innovation (K&I) - Italija
• European Science Engagement Association (EUSEA) - Austrija
• University of Bremen, Faculty of Biology and Chemistry (UBREMEN) - Njemačka
• University of Gdansk, the Intercollegiate Faculty of Biology (UG) - Poljska
• AgroBio Institute (ABI) - Bugarska

Web stranica projekta: https://cordis.europa.eu/project/id/872146

Voditelji

izv. prof. dr. sc. Nikica Šprem

Suradnici

doc. dr. sc. Toni Safner

Andrea Rezić, mag. ing. agr.