Vinogradarstvo i klimatske promjene na području Hrvatske

Naziv natječaja: Program poticanja istraživačkih i razvojnih aktivnosti u području klimatskih promjena

Izvor financiranja: Hrvatska zaklada za znanost

Ukupna vrijednost: 1 690 050,00 HRK

Početak provedbe: 03. 04. 2017.

Završetak provedbe: 02. 04. 2019.

Sažetak

U Hrvatskoj se uočava trend porasta srednje godišnje temperature zraka kao i velika varijabilnost u mjerenoj ekstremnoj oborini. Klimatološka istraživanja koja se provode regionalnim klimatskim modelima pokazuju da će se ekstremne vrijednosti temperature i oborine iznad Europe intenzivirati u budućoj klimi. Spomenute promjene temperature i oborine (a onda često i duboke konvekcije) imaju velik utjecaj na vinogradarstvo, s obzirom da od svih živih organizama biljke prve reagiraju na promjenu prizemne temperature. Promjena temperature uslijed klimatskih promjena utjecat će: (i) različito na razvojne faze vinove loze u pojedinim vinorodnim područjima diljem Hrvatske (tj. njihove fenološke karakteristike) te (ii) različito na različite sorte. Istovremeno povećanje temperature mijenja raspodjelu konvektivne aktivnosti (oluje) time i pojavu tuče koje su procijenjene kao drugi najveći uzrok materijalnih šteta u Hrvatskoj. Ujedno je uočen i trend povećanja prosječnog trajanja padanja tuče na temelju postojećih mjerenja dobivenih u kopnenom dijelu Hrvatske. Zbog navedenog projekt ima nekoliko ciljeva. Na temelju dosadašnjih meteoroloških podataka i arhivske građe analizirat će se sadašnje stanje te uspostaviti sustav praćenja ključnih fenoloških faza vinove loze uslijed klimatskih promjena. Namjera je povezati dozrijevanje i kakvoću grožđa s agroklimatskim indeksima te odrediti povezanost parametara tuče sa stupnjem oštećenja vinove loze. Svrha je također omogućiti podrobniju agronomsku i gospodarsku evaluaciju hrvatskih autohtonih sorata vinove loze u sadašnjoj i budućoj klimi. Ujedno će se odrediti (pomoću agroklimatskih indeksa) promjene u budućoj klimi odnosno dat će se procjena povećanja ili smanjenja određenog tipa vremena u budućoj klimi koji pogoduju razvoju tuče u Hrvatskoj. Pri tome će se ispitivati uspješnost pojedinih ampelotehničkih mjera kako bi se bolje procijenila učinkovitost zahvata u cilju adaptacije vinogradarske tehnologije na klimatske promjene.

Voditelji

doc. dr. sc. Maja Telišman Prtenjak