Gastrointestinal microbiota composition of topmouth gudgeon Pseudorasbora parva (Temminck & Schlegel, 1846) in native (China) and non-native (Croatia) environment

Akronim: GITbezribica

Naziv natječaja: Sufinanciranje hrvatsko-kineskih znanstveno-istraživačkih projekata za razdoblje 2020. - 2022.

Izvor financiranja: MZO

Početak provedbe: 31.01.2018.

Završetak provedbe: 01.02.2020.

Although microbiota composition in several fish species is known, there is no data on the GI microbiota composition of the fish topmouth gudgeon (Pseudorasbora parva) - the invasive, allochthonous freshwater species in Croatia and the native species in China. Topmouth gudgeon were introduced into Europe in the 1960s from the Yangtze River (Wuhan Province) concomitantly with Chinese carp species’ imports, and then spread through the Danube River basin. Together with other 60 introduced fish species in Balkan Peninsula it represent a major threat for stability of freshwater ecosystems, the survival of the native ichthyofauna, and biodiversity in general, since the Danube River basin is one of the world’s biodiversity hotspots. Although introduced from Wuhan region and widespread in Balkan Peninsula, distribution and abundance of this species in Croatia still is not yet defined which made necessary further research.

prof. dr. sc. LI Dapeng
Huazhong Agricultural University, China

prof. dr. sc. Mirna Mrkonjić Fuka

prof. dr. sc. Ana Gavrilović

prof. dr. sc. Marina Piria

Irina Tanuwidjaja, mag. ing. agr.