REGREEN Croatia - Shaping a 'Living Lab as a Service' model for Nature-based Climate Solutions

Competition title: Climate Innovation Leadership 2021

Funding: EIT Climate-KIC

AFZ role: partner

Total value: €22,500.00

Funded amount: €22,500.00

Start date: 2021/09/01

End date: 2021/12/31

Abstract

Usred goruće potrebe za rješavanjem brojnih i raznolikih negativnih utjecaja klimatskih promjena, Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu identificirao je mogućnosti korištenja svoje ogromne baze znanja za rješavanje ovih izazova, osobito onečišćenja i učinka toplinskih otoka u Zagrebu i šire.
RJEŠENJE
Kako bi podržali ovaj kolegij, Agronomski fakultet udružio se sa the School of Natural Science at Trinity College Dublin, Irska, kako bi osmislili i razvili model Living Lab kao uslugu koja će pružiti sveobuhvatan i vlastiti alat za obuku različitih sudionika u rješavanju problema, vještine za razvoj klimatskih rješenja temeljenih na prirodi. Predviđena usluga pružit će alate za identificiranje i razumijevanje izazova projekta, stvarajući pritom vizualni prikaz ovih za djelovanje i promjenu. Usluga će koristiti prilagođene i najsuvremenije metode za obrazovanje, poučavanje, stvaranje i razvoj inovativnih obrazovnih materijala koji pomažu studentima i drugim ključnim dionicima zajednice u suočavanju s izazovima klimatskih promjena s ciljem razvoja rješenja koja se bave ovim izazovima.
POSTUPAK
Cijeli proces financira i podržava EIT Climate KIC. Stručnjaci s Trinity Collegea u Dublinu pomoći će u obuci lokalnih trenera u dizajnu i razvoju odgovarajućih obrazovnih materijala i odgovarajućeg priručnika kao smjernica za lokalno predstavljanje programa, repliciranje modela Living Lab kao usluge u kontekstu i povećanje njegove uporabe diljem Hrvatske i regije. Ovim tromjesečnim projektom želi se osigurati da Agronomski fakultet, a posebice Zavod za ukrasno bilje i krajobraznu arhiekturu postane vodeća institucija kod klimatskih rješenja temeljenih na prirodi u Hrvatskoj i regiji.
Ovaj obrazovni pristup temeljen na vještinama usvojit će "vlasnik izazova" i uključiti u njegovu obrazovnu ponudu. Druge obrazovne ustanove u Hrvatskoj, a možda i u regiji Srednje i Istočne Europe bit će kontaktirane kao potencijalni usvojitelji ovog programa. Tako će se replikacijom i povećanjem postići širi utjecaj.
FAZE PROJEKTA
Predloženi projekt povezat će uvođenje obrazovnog pristupa osposobljavanja i vještina zasnovanog na rješavanju problema s klimatskim obrazovanjem i znanstvenim znanjima stečenim u akademskim krugovima. Odabrani pristup omogućuje doprinos šireg izvora znanja identificiranjem i uključivanjem glasova ključnih dionika. Relevantnost ovih dionika ne može se podcijeniti i imat će značajnu ulogu u situacionoj analizi konteksta, razumijevanju izazova u širem smislu i mogućnosti promicanja procesa zajedničkog stvaranja prema prikladnijim i primjerenijim i skalabilnijim rješenjima koja će se posebno baviti toplinskim otocima, značajno smanjujući emisije stakleničkih plinova.

Leaders

Assoc. Prof. Vesna Židovec, PhD
University of Zagreb Faculty of Agriculture

Associates

Vesnica Koščak Miočić-Stošić, MSc.
University of Zagreb Faculty of Agriculture

Assoc. Prof. Ines Hrdalo, PhD
University of Zagreb Faculty of Agriculture

Please sign in to your account

This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our products and services, assist with our promotional and marketing efforts, and provide content from third parties. Cookie Policy.