U društvu mikroba

Competition title: Podrška razvoju partnerstva organizacija civilnog društva i visokoobrazovnih ustanova za provedbu programa društveno korisnog učenja

Funding: National

AFZ role: partner

Total value: HRK 1,182,333.58

Funded amount: HRK 1,004,983.54

Contract No: UP.04.2.1.02.0153

Start date: 2018/03/19

End date: 2020/01/18

Web: https://hmd-cms.hr/u-drustvu-mikroba/

Abstract

Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja (DKU) na fakultetima.

Društveno korisno učenje je nastavna metoda kojom studenti znanje i vještine stečene kroz studij primjenjuju u provedbi projekata kojim se rješavaju konkretni društveni problemi. Osim toga, DKU se prepoznaje kao učinkovit način povezivanja studenata i visokoškolskih nastavnika s organizacijama civilnoga društva i širom društvenom zajednicom te kao važan poticaj u pronalaženju prvog posla po završetku školovanja.

Ovo je prvi projekt društveno korisnog učenja na području mikrobiologije u Republici Hrvatskoj i provest će se u suradnji s našim partnerima iz akademske zajednice (Hrvatsko katoličko sveučilište, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, i Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) te partnerima iz civilnog društva (Bioteka – udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti, te BIUS – udruga studenata biologije).

Kroz provedbu projekta provest ćemo mnoge aktivnosti kroz koje ćemo ostvariti projektne ciljeve. U prvom ćemo dijelu projekta kroz više radionica i jedno studijsko putovanje educirati zaposlenike visokoobrazovnih ustanova i volontere partnerskih udruga o DKU te pojačati mentorske i nastavničke kompetencije sveučilišnih nastavnika. Predviđene edukacije obuhvaćaju:

– Edukaciju o društveno korisnom učenju, primjeni nastavnih metoda i vrednovanju rada studenata koju će održati izv. prof. dr. sc. Nives Mikelić Preradović, (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), renomirana stručnjakinja s područja DKU,

– Edukaciju o izradi planova učenja i mentorskih programa društveno korisnog učenja koju će održati izv. prof. dr. sc. Ines Radanović (Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu), stručnjakinja u primjeni nastavnih metoda,

– Edukaciju o mogućnostima interpretacije znanstvenih tema putem različitih medija namijenjenih široj javnosti koju će održati Emma Clayton, mag. oecol. et. prot. nat (Frontiers for Young Minds), stručnjakinja u komunikaciji između znanstvene zajednice i šire javnosti i Sanja Lepur (Virtualna tvornica), stručnjakinja za pripremu interaktivnih web materijala.

Na kraju prvog dijela projekta, mentori i volonteri posjetiti će muzej mikroba “Micropia” u Amsterdamu, koji se ističe jedinstvenim i originalnim pristupom u prikazivanju mikrobioloških tema široj javnosti s čime ostvaruje važnu društvenu ulogu.

U nastavku projekta ćemo u provedbu uključiti studente PMF-a, PBF-a, MF-a, VET-a i HKS-a. Njima će sudjelovanje na projektu u „U društvu mikroba“ omogućiti da, za mnoge vjerojatno prvi put, znanja i vještine stečene na fakultetu primjene u praksi te tako daju svoj doprinos društvu u cjelini i pripreme da postanu aktivni aktivni članovi civilnog društva, osvijeste svoje građanske odgovornosti u zajednici i tako doprinesu razvoju civilnog društva. Nakon što prođu potrebne edukacije (za primjenu stečenih znanja u lokalnoj zajednici, razvoj i poboljšanje komunikacijskih i prezentacijskih vještina, o provedbi DKU-a i o pripremi interaktivnih materijala za učenje), studenti će uz pomoć svojih mentora identificirati društveno relevantne teme iz raznih podgrana mikrobiologije te pripremiti materijale koji će biti predstavljeni u Virtualnom muzeju mikroba. Osim toga, provesti će radionice za djecu u osnovnim školama i u partnerskoj udruzi Bioteka te održati predavanja s ciljem edukacije javnosti.

Ciljevi projekta:
1. Ojačati stručne, analitičke i zagovaračke kapacitete Hrvatskog mikrobiološkog društva kroz suradnju s Prirodoslovno-matematičkim fakultetom, Prehrambeno-biotehnološkim fakultetom, Veterinarskim fakultetom, Medicinskim fakultetom u Rijeci i Hrvatskim katoličkim sveučilištem te pridonijeti uspostavi održivih programa DKU-a
2. Poboljšati stjecanje znanja i vještina studenata aktivnim sudjelovanjem i stjecanjem praktičnih iskustava kroz DKU

Associates

Asst. Prof. Marija Duvnjak, PhD
University of Zagreb Faculty of Agriculture

Please sign in to your account

This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our products and services, assist with our promotional and marketing efforts, and provide content from third parties. Cookie Policy.