Print

Znanstvena dostignuća u vinogradarstvu i vinarstvu (144480)

Course coordinator

Course description

Uspješnost i unapređenje vinogradarsko vinarske proizvodnje ovisi u velikoj mjeri o znanstvenim dostignućima i njihovoj implementaciji u tehnološke procese. Ovaj predmet upoznaje studente sa metodama istraživanja u vinogradarstvu i vinarstvu, kritičkom analizom rezultata dosadašnjih istraživanja te najnovijim dostignućima ove grane znanosti. Ciljevi ovog predmeta su: osposobljavanje studenata za samostalno prikupljanje, procjenu, vađenje i sintezu informacija; korištenje najnovijih rezultata razvojnih i primijenjenih istraživanja u unapređenju proizvodnje grožđa i vina; studente osposobiti za samostalni rad u istraživačkim timovima; osposobljavanje za prijenos novih znanstvenih spoznaja u praksu. Ujedno tijekom ovog modula studenti stječu određene vještine potrebne u provedbi istraživanja za potrebe diplomskog rada, korištenje baza podataka, bibliografskih programa (Endnote, Zotero i sl.) kao i izrada preglednih radova. Kroz modul je cilj razviti i prezentacijske vještine neophodne u mnogim područjima djelovanja nakon završenog studija.

Type of course

ECTS: 3.00

English language: L2

E-learning: L1

Teaching hours: 30
Lectures: 20
Laboratory exercises: 4
Seminar: 6

Lecturer
Associate teacher for exercises
Associate teacher for seminars
Grading

Sufficient (2): 60%
Good (3): 71%
Very good (4): 81%
Excellent (5): 91%

General competencies

Kroz ovaj predmet student se osposobljava za razumijevanje i kritičku evaluaciju rezultata znanstvenih istraživanja iz područja vinogradarstva i vinarstva s naglaskom na primijenjena istraživanja. Studenti dobivaju znanja potrebna za provođenje istraživanja iz ovog područja, ali i za implementaciju znanstvenih dostignuća u tehnološke procese.

Types of instruction

  • Predavanja
    Provode se prema unaprijed dogovorenom planu, a izvode se putem ppt prezentacija. Dio predavanja provodit će se interaktivno sa studentima korištenjem metoda grupnog rada, diskusije i prezentacije određene teme.
  • Vježbe u praktikumu
    Vježbama u praktikumu studente će se upoznati sa metodama uzorkovanja (u proizvodnim nasadima, podrumu i sl.), prikupljanja i statističke obrade podataka prikladne za određeni tip istraživanja. Provodit će se na znanstveno nastavnom pokušalištu Jazbina.
  • Seminari
    Cilj ovog rada je izrada preglednog rada iz određene teme temeljem uputa i znanja o korištenju znanstvenih baza podataka i kritičke evaluacije rezultata većeg broja istraživanja provedenih na određenu temu s ciljem donošenja određenih zaključaka i preporuka.

Learning outcomes

Learning outcome Evaluation methods
usporediti vrste i specifičnosti istraživanja u vinogradarstvu i vinarstvu Sudjelovanje u raspravama, kolokvij, usmeni ispit.
dizajnirati pokuse u vinogradarskim i vinarskim istraživanjima, primijeniti prikladne metode uzorkovanja, prikupljanja podataka i njihove statističke obrade podataka Sudjelovanje u raspravama, kolokvij.
opisati vrste i strukturu znanstvenih radova, znanstvene časopise koji pokrivaju teme vezane uz vinogradarstvo i vinarstvo s naglaskom na razvojna i primijenjena istraživanja Sudjelovanje u raspravama, kolokvij.
odabrati baze podataka i kritički pristupiti rezultatima istraživanja iz područja vinogradarstva i vinarstva s ciljem njihovog korištenja u unapređenju tehnologije proizvodnje grožđa i vina Seminar, usmeni ispit, rasprave.
Upravljati istraživanjem s ciljem unapređenja određenih tehnoloških rješenja u proizvodnji grožđa i vina. Kolokvij, seminarski rad, usmeni ispit.

Working methods

Teachers' obligations

Prezentacija nastavnog sadržaja, vođenje zadataka iz vježbi, vođenje rasprava vezano uz kritičku analizu sadržaja najznačajnih i novoobjavljivanih znanstvanih radova iz područja vinogradarstva i vinarstva, priprema tema seminarskih radova, pomoć u izradi i prezentaciji seminarskih radova, konzultacije.

Students' obligations

Redovito pohađanje predavanja, aktivno praćenje i sudjalovanje u raspravama, izrada seminarskog rada i predstavljanje istog pred studijskom grupom.

Methods of grading

Evaluation elements Maximum points or Share in evaluation Grade rating scale Grade Direct teaching hours Total number of average student workload ECTS
Pohađanje i aktivno sudjelovanje u nastavi Korektivni bodovi 24 24 0,8
Izrada seminara 33% 6 18 0,7
Kolokvij 33% 60-70%
71-80%
81-90%
91-100%
Sufficient (2)
Good (3)
Very good (4)
Excellent (5)
22 0,7
Završni usmeni ispit 34% 60-70%
71-80%
81-90%
91-100%
Sufficient (2)
Good (3)
Very good (4)
Excellent (5)
26 0,8
UKUPNO 100% 30 90 3
Evaluation elements Description Deadline Recoupment
Pohađanje i aktivno sudjelovanje u nastavi +,0, - na konačnu ocjenu
Izrada seminara Ukupnu ocjenu čine ocjene pisanog rada (33%), prezentacije (33%) i odgovora na postavljena pitanja (33%)

Weekly class schedule

  1. Uvod u modul - općenito o modulu, silabus modula, cilj modula, ishodi modula. Vrste istraživanja u vinogradarstvu i vinarstvu. – P
  2. Znanstveno istraživanje u vinogradarstvu i vinarstvu, pregled literature, postavljanje ciljeva i hipoteze postavljanje pokusa – P.
  3. Uzorkovanje, prikupljanje podataka, statistička obrada podataka. – P
  4. Metode uzorkovanja i priprema uzoraka grožđa i vina (Pokušalište Jazbina) – V
  5. Kolokvij; Pregledni znanstveni rad, struktura i specifičnosti, primjeri. Korištenje bibliografskih programa (Endnote, Zotero i sl.) – P
  6. Znanstvene baze podataka i znanstveni časopisi iz vinogradarstva i vinarstva, znanstvene institucije u Hrvatskoj i svijetu. – P
  7. Specifičnosti istraživanja u postupcima oplemenjivanja kod vinove loze, postavljanje pokusa, utvrđivanje sortnih i klonskih razlika. – P
  8. Kritička evaluacija znanstvene literature – vinogradarstvo. Kritička analiza sadržaja najznačajnijih objavljenih znanstvenih radova – P
  9. Kritička evaluacija znanstvene literature – vinogradarstvo. Kritička analiza sadržaja novoobjavljenih znanstvenih radova – P
  10. Kritička evaluacija znanstvene literature – vinarstvo. Kritička analiza sadržaja najznačajnijih znanstvenih radova – P
  11. Kritička evaluacija znanstvene literature – vinarstvo. Kritička analiza sadržaja novoobjavljenih znanstvenih radova – P
  12. Međuispit; Obrada pojedinih tema u formi preglednog rada – S
  13. Obrada pojedinih tema u formi preglednog rada – S
  14. Izrada prijedloga istraživanja s ciljem unaprjeđenja određenih tehnoloških aspekata proizvodnje grožđa i vina – S
  15. Terenske vježbe - Prikaz vinogradarskih i vinarskih istraživanja i projekata na Znanstveno-nastavnom pokušalištu Jazbina Zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo Agronomskog fakulteta. - V

Obligatory literature

  1. Kniewald, J. Metodika znanstvenog rada, Zagreb, 1993.
  2. Zelenika, R. Metodologija i tehnologija izrade znanstvenog i stručnog djela, Rijeka, 1990.
  3. Silobrčić, V. Kako sastaviti i objaviti znanstveno djelo, Zagreb, 1983.
  4. Jackson, R.S. Wine science: principles and applications, Amsterdam [etc.] : Elsevier, Academic Press, 2008

Recommended literature

  1. Znanstveni časopisi vezani uz područje vinogradarstva i vinarstva
  2. American Journal of Enology and Viticulture, Vitis, Australian Juornal of Viticulture and Enology isl.

Similar course at related universities

  • UC Davis, Kalifornija, SAD: Advances in the Science of Winemaking, Critical Evaluation of Scientific Literature
  • BOKU, Beč: Viticultural and Pomology Journal Club

Please sign in to your account

This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our products and services, assist with our promotional and marketing efforts, and provide content from third parties. Cookie Policy.