Tehnologije i tehnički procesi u proizvodnji mlijeka i mesa (269261)
Course coordinator
Course description
Proizvodnja mlijeka i mesa su biološke proizvodnje i važan su čimbenik održivog razvoja i biološke raznolikosti neke zemlje. Cilj modula je ustanoviti važnost proizvodnje mlijeka i mesa od različitih vrsta životinja u stočarstvu/poljoprivredi/privredi na nacionalnoj/regionalnoj/svjetskoj razini, te kritički razmišljati o biološkim i okolišnim čimbenicima kao resursima proizvodnje.
Program modula uključuje: Osnove za tehnologije i tehničke procese u proizvodnji mlijeka i mesa; Zakonodavstvo u poljoprivredi i stočarstvu; Metode mjerenja svojstava u procesu proizvodnje mlijeka i mesa; Tehnologije i tehnički procesi u proizvodnji: a) mlijeka(kravljeg, ovčjeg, kozjeg, i drugih vrsta životinja), b) mesa ( goveda, ovaca, koza, svinja, peradi) c) jaja peradi. Vježbe (terenske) provest će se na terenu u farmama otvorenih i zatvorenih sustava držanja životinja, pogonima mliječne i mesne industrije. Polaganje ispita provodi se parcijalnim testovima i završnim usmenim ispitom.
Type of course
- Diplomski studij / Proizvodnja i prerada mlijeka (Elective course, 3 semester, 2 year)
- Diplomski studij / Genetika i oplemenjivanje životinja (Elective course, 3 semester, 2 year)
ECTS: 4.00
English language: L1
E-learning: L1
Teaching hours: 60
Lectures: 38
Field exercises: 22
Lecturer
- Prof. Krešimir Salajpal, PhD
- Prof. Danijel Karolyi, PhD
- Prof. Boro Mioč, PhD
- Assoc. Prof. Zvonimir Prpić, PhD
- Prof. Zlatko Janječić, PhD
Associate teacher for exercises
- Prof. Krešimir Salajpal, PhD
- Prof. Danijel Karolyi, PhD
- Prof. Boro Mioč, PhD
- Assoc. Prof. Zvonimir Prpić, PhD
- Prof. Zlatko Janječić, PhD
Grading
Sufficient (2): 60%
Good (3): 70%
Very good (4): 90%
Excellent (5): 100%
General competencies
Sadržaj modula osposobljava studente kritički i kreativno razmišljati o čimbenicima važnim u pokretanju pojedine proizvodnje i primjeni određenog sustava i tehnologije. Studenti će biti stručno sposobni samostalno voditi određenu proizvodnju.
Types of instruction
- Predavanja
Interaktivni oblik teorijske nastave koji je potreban studentima za usvajanje temeljnih znanja iz područja tehnologije proizvodnje primarne prerade animalnih proizvoda, a definiranih ishodima učenja - Terenske vježbe
Izvode se na terenu kroz posjete farmama različitih vrsta životinja i sustavima proizvodnje, u pogonima mliječne/mesne industrije
Learning outcomes
Learning outcome | Evaluation methods |
---|---|
Objasniti zahtjeve potrošača suvremenog tržišta, zakonodavne mjere i praktično pokrenuti proizvodnju mlijeka, mesa i jaja | Interaktivna nastava, usmeni i pismeni ispit |
Identificirati genetske parametre u postavljanju uzgojnih ciljeva i programa selekcije životinja. | Interaktivna nastava, usmeni i pismeni ispit |
Primijeniti stečena znanja u kreiraju novih tehnologija u proizvodnji animalnih proizvoda | Interaktivna nastava, usmeni i pismeni ispit |
Working methods
Teachers' obligations
Predavanja
Organizirati interaktivnu nastavu kojom se iznose teorijska znanja iz predmetnog područja i njihovo povezivaje s prethodno stečenim znanjem studenata na sličnim modulima koristeći se power point prezentacijama, video materijalima. Predavanja nastavnih jedinica koje obuhvaća predmet moraju organiziraju se prema satnici i održavaju unutar 15 tjedana izravne nastave.
Vježbe
Vježbe se izvode uz mentorstvo nastavnika na terenu.
Students' obligations
Prisustvovanje nastavi je obvezno. U slučajevima opravdanog ili neopravdanog izostanka (tri puta) s vježbi ili seminara studenti su obvezni u zakazanim terminima tijekom semestra ili unutar 4 tjedna nakon završenog semestra nadoknaditi propušteno. U slučaju ako student izostane s vježbi više od dva puta gubi pravo na potpis, te predmet mora ponovno upisati u narednoj akademskoj godini.
Za studente pismeni i usmeni dio ispita organizirani su tijekom redovitih ispitnih rokova.
Methods of grading
Evaluation elements | Maximum points or Share in evaluation | Grade rating scale | Grade | Direct teaching hours | Total number of average student workload | ECTS |
---|---|---|---|---|---|---|
Pismeni i usmeni ispit |
<60% 60-70% 71-80% 81-90% 91-100% |
Insufficient (1) Sufficient (2) Good (3) Very good (4) Excellent (5) |
60 | 180 | 6 |
Weekly class schedule
- Osnova za tehnologije i tehničke procese u proizvodnji mlijeka i mesa (P)
- Zakonodavstvo u poljoprivredi i stočarstvu; Metode mjerenja svojstava mesa u procesu proizvodnje (P).
- Tehnologije i tehnički procesi u proizvodnji kravljeg mlijeka kao funkcija biokemijskih/fizioloških/metaboličkih procesa različitih fenotipova/genotipova na uvjete okoliša i tehničke faze proizvodnje u otvorenim i zatvorenim sustavima proizvodnje. Anatomska i fiziološke funkcija mliječne žlijezde (P).
- Tehnologije i tehnički procesi u proizvodnji govedskog mesa; Odnos proizvodnje mesa i mlijeka po kravi, odabir fenotipa/genotipa krava i teladi za proizvodnju mesa, sustavi proizvodnje (P).
- Vježbe terenska nastava na farmama mliječnih krava i tovne junadi (V).
- Tehnologije i tehnički procesi u proizvodnji ovaca i koza (P).
- Sustavi i tehnologije proizvodnje mlijeka i mesa uzgoj podmladka, mužnja ovaca i koza, hranidba ovaca, koza i podmladka; Značaj mesa vune, gnoj, čišćenje i očuvanje okoliša. Tehnologije i tehnički procesi u proizvodnji mesa peradi i jaja (P).
- Vježbe terenska nastava na farmama ovaca i koza (V).
- Tehnologije i tehnički procesi u proizvodnji mesa peradi, biološke značajke peradi. Sustavi proizvodnje, uzgojni programi i uzgojne (breeding) kompanije, proizvodnja jednodnevnog podmladka za proizvodnju mesa i jaja (P).
- Vježbe terenska nastava na farmama i valionicama (V).
- Tehnologije i tehnički procesi u proizvodnji jaja.Tehnologije i tehnički procesi u proizvodnji svinjskog mesa: fenotipska i genetska povezanost odnosa i kakvoće tkiva kod svinja, uzgojni programi kod nas i svjetske breeding kompanije (P).
- Pasmine i hibridi svinja za proizvodnju prasadi; fenotip/genotip u iskorištavanju i proizvodnji mesa svinja za potrošnju u svježem stanju i za proizvodnju polutrajnih i trajnih proizvoda (P). Vježbe terenska nastava, farma svinja u otvorenom sustavu držanja (V).
- Vježbe terenska nastava na farmama za reprodukciju i tov svinja (V).
- Vježbe terenska nastava u pogonima mesne industrije (V).
- Strategije razvoja proizvodnje mlijeka i mesa u Hrvatskoj (P).
Obligatory literature
- Đikić, Marija, Jurić, I. (2001). Future production of milk and meat in Croatia. –in:Kmetijstvo 77 (supll. 31) 19-28.
- Jurić, I., Đikić, Marija, Škrivanko, I.,Levaković,F. (1982). Teorijska osnovica i ekonomski razlozi za provođenje hibridizacije u svinjogojstvu. –u: Agronomski glasnik, 1, 61-76.
- Mioč, B., (2002). Kozarstvo. Zagreb: Hrvatska mljekarska udruga.
- Uremović, Marija (2004). Praktično svinjogojstvo. Zagreb: Hrvatska mljekarska udruga.
- Uremović., Z., (2004). Govedarstvo . Zagreb: Hrvatska mljekarska udruga.
- Uremović Z., Uremović, Marija, Pavić, Vesna, Mioč, B., Mužic, S., Janječić, Z. (2002). Stočarstvo. Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Recommended literature
- Willam,A., Simianer, H. (2011). Tierzucht. Stuttgart: Eugen Ulmer.
- Hodges ,J. ,Han In K. (2000). Livestock ethics Qualityof Life. Wellington: CABI .
- Pas, M.F.W., Everts, M.E., Haagsman, H.P. (2004). Muscle Development of Livestock Animals, Physiology, Genetics and Meat Quality. Wellington: CABI .
Similar course at related universities
- Live animal and carcass evaluation (ANEQ“50), Collorado State University USA.
- Livestock (ANEQ286) Collorado State University USA.
- Topic in Animal Science – Livestock Handling (ANEQ 300A01) Collorado State University, USA.
- Tehnologija stočarske proizvodnje Poljoprivredni fakultet Sveučilišta J.J. Strossmajer u Osijeku
- Tehnologija u proizvodnji mlijeka i mesa“ Poljoprivredni fakultet Sveučilišta J.J. Strossmajer u Osijeku.
- Animal biotechnology and management“ (280) Tennessee University USA.