zavod za voćarstvo

Osnutkom Gospodarsko-šumarskog fakulteta (1919.) utemeljena je Katedra za voćarstvo, vinogradarstvo i vinogradarstvo, koja je bila smještena u dvije prostorije na današnjem Trgu Republike Hrvatske broj 3. Daljnjom reorganizacijom osnovan je Zavod za voćarstvo vinogradarstvo i vinarstvo 1933. godine. Izgradnjom I. paviljona u Maksimiru 1935. godine Zavod dobiva prostorije u sklopu kojih su se nalazili kemijski i biološki laboratorij te laboratorij za studente. Tada Zavod u okviru fakultetskog dobra „Maksimir“ raspolaže površinom od 8 k. j., na kojoj su za potrebe nastave podignuti sortimentski voćnjak i rasadnik. Godine 1939. Zavod dolazi u posjed voćarsko-vinogradarsko-vinarskog pokušališta „Jazbina“, a 1954. godine dijeli se na Zavod za voćarstvo i vinogradarstvo i Zavod za vinarstvo. Razdvajanjem Fakulteta, 1959. godine ponovo je formiran Zavod za voćarstvo, vinogradarstvo i vinarstvo. Sedamdesetih godina integriraju se bivši zavodi za voćarstvo, vinogradarstvo, vinarstvo i vrtlarstvo u jedinstvenu cjelinu kao Institut za voćarstvo, vinogradarstvo, vinarstvo i vrtlarstvo. Nakon reorganizacije Poljoprivrednog fakulteta 1978. godine osnovan je OOUR Institut za voćarstvo vinogradarstvo vinarstvo i vrtlarstvo, a 1985. sudskom odlukom izdvaja se dio Zavoda za voćarstvo kao zaseban OOUR čiji rad prestaje 1991. godine, a Zavod za voćarstvo djeluje u sastavu Poljoprivrednog fakulteta.  Promjenom naziva Fakulteta u Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zavod za voćarstvo djeluje kao samostalni Zavod do danas. Unatoč brojnim reorganizacijama i integracijama, Zavod je razvijao svoju nastavnu, znanstvenu i stručnu djelatnost.

Povijest Povijest Povijest Povijest Povijest