Što nakon diplome?

Odabrali ste vrlo odgovorno zanimanje jer agronomi svojim radom utječu na mnoge aktualne probleme kao što su glad, siromaštvo i očuvanje okoliša.

Rad u području poljoprivrede je zanimljiv i raznovrstan, ovisno o području rada i specifičnostima usmjerenja, a mi smo sigurni kako ćete stečena teorijska znanja na Fakultetu moći primijeniti u praksi.

Razmišljaj o karijeri  za vrijeme studija

Ne zaboravite, nikada nije rano da počnete misliti o svojoj karijeri. Već na prvoj godini studija iskoristite prilike koje vam se nude (studentski poslovi, izvannastavne aktivnosti i stručne grupe, stručna praksa, međunarodna razmjena, volontiranje, pohađanje seminara, konferencija, dodatne edukacije), izradite profil na LinkedIn mreži i sudjelujte na Danima karijera. Na kraju, dogovori svoj termin savjetovanja, tim Centra za podršku studentima i karijerno savjetovanje stoji vam na raspolaganju za vrijeme studija te 6 mjeseci nakon završetka studija.

Nastavi svoje obrazovanje – upiši poslijediplomski studij

Na Agronomskom fakultetu moguće je upisati poslijediplomski doktorski studij: Poljoprivredne znanosti i četiri specijalistička poslijediplomska studija: Fitomedicina, Ribarstvo, Stočarstvo i Poslovno upravljanje u agrobiznisu - MBA. Poslijediplomski studiji omogućuju širok interdisciplinarni pristup pojedinom znanstvenim problemima, partnerstvo s gospodarstvom te međunarodnu usporedivost. 

Primjeni stečena znanja u praksi – zaposli se u struci

Ovisno o području rada i specifičnostima usmjerenja posao agronoma može biti uredski, laboratorijski i/ili terenski. Jedna od mogućnosti je rad u državnoj ili lokalnoj upravi i samoupravi, savjetodavnoj službi ili agencijama. Postoji mogućnost rada na znanstveno-istraživačkim projektima i laboratorijima. Mnogi naši studenti posao su pronašli u privatnom sektoru, a moguće je i zapošljavanje u različitim oblicima poljoprivrednih gospodarstva.

U slučaju da želite stečeno znanje prenijeti na mlađe naraštaje, možete se odlučiti za karijeru nastavnika u srednjoj strukovnoj školi ili profesora na veleučilištima i sveučilištima.

Pokreni vlastiti posao

Ako ne možete pronaći posao pokrenite svoj. Na Agronomskom fakultetu posebno vodimo računa o razvoju poduzetničkih kompetencija studenata i prepoznavanju dobrih ideja. Za vrijeme studija možete slušati kolegije koji vam pružaju mogućnost stjecanja znanja koja mogu pomoći u ovom izazovu. Tu su i brojne radionice, edukacije, Dani karijera te Agro StartUp konferencija na kojima možete dobiti informacije potrebne za pravi početak. Osim toga, postoje i razne mjera za poticanje samozapošljavanja: korištenje mogućnosti Zavoda za zapošljavanje, mjere ruralnog razvoja te mentoriranja diplomiranih studenata.

Volontiranjem do prvog posla

Jedan od najvećih izazova prilikom traženja prvog posla je taj što poslodavci traže radno iskustvo, a kako do iskustva bez posla? Odgovor leži u volontiranju. Mnoge osobe koje danas imaju zavidne karijere  do prvog posla došle su volontiranjem. Pojedine kompanije imaju praksu najboljim volonterima ponuditi ugovor o radu i na taj način zadržati najbolje kao i one koji pokazuju najviše motivacije za rad.  Dakle, volontiranje je rad bez naknade, no volontiranjem možete steći radno iskustvo, a možete biti korisno i za osobni rast.

Izradite strategiju traženja posla

Razmislite o svojim vještinama, radnoj okolini u kojoj želite raditi, plaći. Pogledajte specijalizirane stranice koje objavljuju ponude poslova i šaljite otvorene molbe. Ukoliko ne uspijete pronaći oglas za posao iz snova proširite potragu i na srodna područja koja vas zanimaju. Eksperimentirajte i ne zaboravite na umrežavanje. Tražite savjete prijatelja, obitelji, profesora s Fakulteta, posjetite sajmove poslova i na kraju budite kreativni i proaktivni.

Učlanite se u Alumni udrugu

Alumni odnosno Udruga bivših studenata i prijatelja Agronomskog fakulteta je udruženje unutar kojeg se nastavlja kontakt i suradnja studenata s Fakultetom i nakon završenog studija. Neki od ciljeva udruge su promicanje ugleda agronomske struke, zaštita strukovnih interesa bivših studenata, poticanje javnog znanstvenog i stručnog mišljenja i stajališta o svim bitnim pitanjima razvoja poljoprivrede kao i njene primjene. Udruzi se može pristupiti ispunjavanjem pristupnice. Članarina za studente koji su tek diplomirali u prvoj godini je besplatna.

Ne zaboravite administraciju

  • prijavi se na Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (rok je 30 dana od završetka studija)
  • prijavi se na Hrvatski zavod za zapošljavanje (preporučuje se ako u kraćem vremenu nakon diplome ne možete pronaći posao da biste iskoristili sve pogodnosti koje on nudi)
  • produlji svoja prava u SC-u (Studenti koji će diplomirati tijekom akademske godine 2020./2021. pravo na obavljanje studentskih poslova ostvaruju do kraja godine, do 30. rujna 2021. godine, dok studenti koji će diplomirati tijekom rujna pravo ostvaruju do isteka tri mjeseca od datuma diplomiranja)

Prijava djelatnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies). Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge. Nastavkom korištenja naših internetskih stranica vi prihvaćate našu upotrebu kolačića. Polica privatnosti.