OSNOVE PRIMIJENJENE IHTIOLOGIJE

Language: Croatian
Year: 2019
Publisher: Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet
Editor: Marina Piria
Author: Treer, Tomislav; Piria, Marina
Place of Publication: Zagreb
Odjeljak: Biotehničke znanosti
Page(s): 145
ISBN: 978-953-7878-96-2

Abstract

U Hrvatskoj je literaturom relativno dobro pokriveno i područje fundamentalne ihtiologije, osim molekularne genetike (Bogut i sur. 2006a, Mrakovčić i sur. 2006), kao i područje ribarstva (Habeković, 1982, Cetinić i Swiniarski 1985, Treer i sur. 1995, 2001, Bogut i sur. 2006b, Fijan, 2006, Popović, 2010, Cetinić i Soldo, 2010), a ovom se knjigom nastoje prikazati i osnove primijenjene ihtiologije. To je učinjeno kroz poglavlja i to tako da se ukratko upozna i dio recentnih hrvatskih ihtiologa kroz kratki informativni uvid u njihov rad te što više koriste primjeri iz vlastitih istraživanja znanstvenika sa Zavoda za ribarstvo, pčelarstvo, lovstvo i specijalnu zoologiju Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (kroz tekst skraćeno nazivan samo Zavod). Naravno, nisu zapostavljena ni relevantna svjetska istraživanja, a u pojedinim poglavljima opisane su izabrane osnovne i jednostavne metode rada. Zahvaljujući mobilnosti bolonjskog procesa, diplomski i poslijediplomski studij upisuju znatan broj studenata bez ribarskog, dijelom i šireg biološkog predznanja, pa se ovaj uvod u struku nastojalo obraditi na što pristupačniji način, koji može zainteresirati i ljude izvan struke. Djelatnici Zavoda niz godina za Upravu ribarstva Ministarstva poljoprivrede RH, kao i za znanstvene projekte, provode monitoring i znanstvena istraživanja otvorenih voda Hrvatske. U ta su istraživanja redovito uključeni i studenti, kako bi što više naučili kroz praktični rad. Tako su i upoznati s mogućnošću da se već obradom skupljenih samo temeljnih podataka o ihtiocenozama (sastava vrsta riba, broja komada, mase, dužine, dobi) može dobiti jasan uvid u njihovo funkcioniranje i mogućnosti gospodarenja. Stoga je cilj ovog udžbenika dati im u tome sustavnu osnovnu teoretsku podlogu, a koja može biti zanimljiva i svima drugima zainteresiranima za ribe, ribarstvo i ihtiologiju. Znanstveni nazivi riba primijenjeni su prema Froeseu i Paulyju (2015).
Na kraju je dodano i posebno poglavlje pod nazivom „Dobrobit za čovjeka“. Sva prethodna poglavlja govore o utjecaju čovjekovog gospodarenja na riblje zajednice, no vrlo su važna i obrnuta istraživanja, odnosno utjecaj bavljenja gospodarskim i rekreativnim ribolovom na čovjeka. Ekonomski aspekt je naravno dobro poznat, no već niz posljednjih svjetskih skupova, kako gospodarskog tako i rekreativnog ribolova, naglašava i socijalnu i zdravstvenu dobrobit ribolova za čovjeka, stoga je odvojen prostor i za ovu vrlo aktualnu tematiku.

Description

Što je primijenjena ihtiologija? Samo ime govori da se radi o primjeni znanosti o ribama u praksi. Možda bi je najlakše bilo objasniti analogijama. Entomologija je fundamentalna znanost koja proučava kukce. Primijenjena entomologija koristi fundamentalne spoznaje i primjenjuje ih npr. u poljoprivredi, šumarstvu i sl. Nadalje, ove se spoznaje specifično koriste i u pčelarstvu, koje opet ima dva vida – jedan proučava načine uzgoja kukaca (primarno pčela, no također i drugih, npr. bumbara), a drugi njihovu ulogu u prirodi pri oprašivanju bilja. Slično vrijedi i za mamalogiju i ornitologiju koje proučavaju fundamentalne spoznaje o sisavcima i pticama. Njihovi primijenjeni oblici kroz gospodarenje i zaštitu divljači omogućuju razvoj lovstva. Ono opet ima svoja dva vida – jedan u lovu, a drugi u uzgoju divljači (npr. fazana ili jelena lopatara), dok je krajnji oblik primjene znanosti o sisavcima i pticama vidljiv u stočarstvu.
Slično je i s ihtiologijom. To je fundamentalna biološka znanost koja proučava široki raspon spoznaja o ribama. Primjenu ovih spoznaja radi gospodarenja prirodnim (otvorenim) vodama razvija primijenjena ihtiologija. Njezino specifično korištenje je u ribarstvu koje također ima dva vida, lovni (ribolov) i uzgojni (akvakulturu), a oni osim riba obuhvaćaju i druge vodene organizme. Primijenjenu ihtiologiju je stoga možda najbolje definirati kao nužnu poveznicu koja primjenjuje spoznaje fundamentalne ihtiologije, ali i drugih znanosti (npr. statistike, biologije, kemije, fizike i dr.), kako bi se postavile osnove za ispravno ribarsko gospodarenje otvorenim kopnenim vodama i morem, za akvakulturu, za zaštitu riba, pa i za preradu riba.

Keywords: ihtiofauna, ihtiocenoze, CPUE, dužinsko-maseni odnosi, kondicija, rasprostranjenost, invazivne vrste riba

  How to buy

OSNOVE PRIMIJENJENE IHTIOLOGIJE

How to buy

Poslati zahtjev glavnoj urednici i koautorici Marini Piria na e-mail: mpiria@agr.hr

Please sign in to your account

This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our products and services, assist with our promotional and marketing efforts, and provide content from third parties. Cookie Policy.