Završno predstavljanje IRI projekta „Razvoj autonomnog robotskog flotnog sustava za prepoznavanje i ekološko tretiranje korova – cRobot“.
Dana 11. srpnja 2023. godine u Velikoj vijećnici i na pokusnom polju Agronomskog fakulteta održano je završno predstavljanje IRI projekta „Razvoj autonomnog robotskog flotnog sustava za prepoznavanje i ekološko tretiranje korova – cRobot“.
Šifra projekta: KK.01.2.1.02.0008.
Vrijeme trajanja projekta: 17.2.2020. – 17.8.2023.
Projekt je izrađen u suradnji tvrtke Purić d.o.o. - razvojni centar Damko iz Samobora i Sveučilišta u Zagrebu Agronomskog fakulteta, Odsjeka za poljoprivrednu tehniku i tehnologiju. Razvojni tim projekta čine: RC Damko - Vladimir Dam, mag. ing. el. techn. i Vladimir Poljančić, mag. ing. el. techn. sa suradnicima, a tim AF: prof. dr. sc. Dubravko Filipović, prof. dr.sc. Stjepan Pliestić, izv. prof. dr.sc. Ante Galić i izv. prof. dr.sc. Igor Kovačev.
Rezultate projekta od strane Agronomskog fakulteta predstavio je prof. dr.sc. Stjepan Pliestić, a od strane RC Damko Vladimir Poljančić, mag. ing. el. techn.
Iz završnog Izvješća vidljivo je da su svi postavljeni ciljevi projekta ostvareni. Načinjena su dva autonomna robota iz robotskog flotnog sustava. Svaki od robota sastoji se od nekoliko osnovnih dijelova: polivalentne samokretne upravljive platforme, radnog sklopa (ovisno o namjeni), računalnog sustava (visokog stupnja autonomnosti). Projekt je realiziran koristeći: autonomni robotski sustav, računalni vid, umjetnu inteligenciju, 24-satnu prisutnost robota u polju. Također su definirani i ostvareni postupci testiranja tehnološkog rješenja, provedena su testiranja i prilagodba robota u realnom okruženju.
Za prepoznavanje i ekološko tretiranje korova na poljoprivrednim površinama primijenjena je umjetna inteligencija (artificial intelligence - AI) na način da detektira korov na usjevima i ciljano ga uklanja. Ostvaren je visok stupanj prepoznatljivosti od 87 %. Projektom su ostvarene i dokazane neke dodatne funkcionalnosti poput: autonomije, voznih karakteristika pogona; učinkovitog prepoznavanja biljaka, primarne (osnovne) biljke; osim primijenjene laserske tehnologije i primjena drugih neinvazivnih načina za ekološki prihvatljivo uništavanje sekundarnih tzv. korovskih biljaka. Roboti flotnog sustava testirani su u radu na eliminiranju korova u nasadu kukuruza.
Ostvarene su projektne aktivnosti u transferu znanja i jačanje suradnje između industrije i znanstveno-istraživačke institucije.
Autonomni robot za ekološko tretiranje korova na usjevima će smanjiti upotrebu herbicida, pospješiti kvalitetu kulture i povećati količinu stabljika po hektaru, kao i utjecati na optimizaciju troškova i brzi povrat investicijskih ulaganja. Pored toga, omogućena je autonomija robotskog sustava bez intervencije ljudi. Primjenom predstavljenog autonomnog robota reducira se rad poljoprivrednika, a njima ostavlja prostor za strateško promišljanje i rad na investiranju i unaprjeđenju proizvodnje.