Početak aktivnosti na projektu “Prekogranična razvojna platforma za pametno i precizno unapređenje poljoprivrede i agropoduzetništva” (CROSSMART)
Sveučilište u Zagrebu je partner na projektu CROSSMART iz programa INTERREG IPA Croatia - Bosnia and Hercegovina - Montenegro. Projekt je službeno započeo 1. rujna 2024., a završava 28. veljače 2027. godine.
Ukupni proračun projekta je 1.516.844,60 EUR.
Svrha projekta i očekivana postignuća:
Potreba za većim korištenjem poljoprivredne tehnologije smatra se najvažnijim strateškim prioritetom i stoga je cilj projekta razviti i unaprijediti inovacijske kapacitete poljoprivrednika te poboljšati njihov pristup naprednim tehnologijama kroz uspostavu CROSSMART web platforme. Platforma će pružati informacije o trendovima u digitalizaciji poljoprivrede, isticati prednosti i izazove dostupnih rješenja, predstavljati primjere dobre prakse i uspješne implementacije pametnih rješenja, pružati informacije o dostupnim pozivima i mogućnostima financiranja digitalne transformacije te informirati korisnike o izmjenama i dopunama zakonodavstva. Dodatno, izradit će se softver za upravljanje poljoprivrednim gospodarstvima za nadzor podataka prikupljenih iz nove pametne opreme i uređaja za preciznu i pametnu poljoprivredu, kao što su dronovi opremljeni multispektralnim senzorima, meteorološke stanice za praćenje osnovnih klimatoloških podataka, senzori za praćenje stanja poljoprivrednog tla i napredni mobilni laboratoriji za analizu tla i vode, kao i biljnih sokova, u svrhu određivanja pojedinih makro i mikroelemenata. Korisnici će imati mogućnost kontinuiranog praćenja vremenskih uvjeta na polju u stvarnom vremenu, redovite provjere usjeva i nasada na pokrivenost, rast, zdravstveno i nutritivno stanje.
Partneri i aktivnosti:
Vodeći partner (LP), Centar za poduzetništvo Dubrovačko-neretvanske županije (HR), odgovoran je za nabavu softvere-a za upravljanje poljoprivrednim gospodarstvom, projektiranje i održavanje CROSSMART platforme, organizaciju kick-off konferencije, organizaciju studijskog posjeta Linz-Landu i pokretanje marketinške kampanje za CROSSMART platformu.
Općina Konavle (HR) odgovorna je za organizaciju posjeta za prijenos znanja u Konavlima i uspostavu laboratorijskog centra, koji će predstavljati fizički dio CROSSMART platforme s ciljem pomoći poljoprivrednicima iz svih partnerskih regija da se povežu i dalje razmjenjuju znanja te omoguće suradnju s istraživačkim institucijama.
Ured za evropske integracije Srednjobosanskog kantona (BA) zadužen je za izradu idejne studije za razvoj inovativne poljoprivrede u Srednjobosanskom kantonu, organizaciju obuka za poljoprivrednike o pametnim poljoprivrednim rješenjima, organizaciju posjete za transfer znanja u Srednjobosanskom kantonu, pokretanje marketinške kampanje za CROSSMART platformu na lokalnoj razini i organizaciju završne konferencije.
Općina Tuzi (ME) odgovorna je za nabavu opreme za pametnu i preciznu poljoprivredu, izradu razvojnog plana inovativne poljoprivrede i ruralnog razvoja za Općinu Tuzi, organizaciju posjeta za prijenos znanja u Općini Tuzi, te organizaciju edukacija za poljoprivrednike o pametnim poljoprivrednim rješenjima.
Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet (HR) odgovoran je za prijenos znanja i jačanje inovacijskih kapaciteta svih projektnih partnera i poljoprivrednika, pripremu svih projektnih sudionika za njihovu ulogu koordinatora CROSSMART platforme, pomoć drugim projektnim partnerima u izradi poljoprivrednih strateških dokumenata, definiranje tehničkih specifikacija za softver za upravljanje poljoprivrednim gospodarstvom i organizaciju programa osposobljavanja trenera.
Udruženje za ekonomski razvoj REDAH (BA) zaduženo je za nabavu opreme za pametnu i preciznu poljoprivredu, organizaciju posjete za transfer znanja u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, te organizaciju obuka za poljoprivrednike o pametnim poljoprivrednim rješenjima.