Obrana specijalističkog rada :: Luka Mustapić, mag. ing. agr.

Učinkovitost fungicida imazalil i pirimetanil na plavu trulež ploda (Penicillium italicum Wehmer) unšijske mandarine

8. srpnja 2025. u 10:00 u dvorani 3B (3. paviljon, prizemlje)

Mentori specijalističkog rada:

  • prof. dr. sc. Tihomir Miličević, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet 
  • doc. dr. sc. Dario Ivić

Povjerenstvo za obranu specijalističkog rada:

  • prof. dr. sc. Tihomir Miličević, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet
  • doc. dr. sc. Dario Ivić, komentor
  • izv. prof. dr. sc. Snježana Topolovec-Pintarić, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet

Sažetak specijalističkog rada:
Fitopatogena gljiva Penicillium italicum uzrokuje plavu trulež ploda agruma. Smatra se ekonomski najvažnijim patogenom unšijske mandarine u Hrvatskoj u fazi nakon berbe, te uzrokuje značajne gubitke prinosa i kvalitete. Ovisno o otkupljivačkom centru, procjenjeni gubici u 2024. bili su u rasponu od 5-10 % ukupno zaprimljene količine plodova mandarine u skladištima doline Neretve. Za suzbijanje gljive P. italicum dominantno se koristi fungicidna aktivna tvar imazalil, u „drencher“ aplikaciji te voštiranjem plodova mandarine na kalibratorima. Osim imazalila, za suzbijanje gljive P. italicum u fazi nakon berbe u Republici Hrvatskoj dozvolu imaju 2-fenilfenol i pirimetanil. Ovim istraživanjem sakupljeno je 5 uzoraka plodova mandarina iz voćnjaka mandarina te 5 uzoraka plodova mandarina iz skladišta otkupljivačkih centara koji su bili simptomatični na zarazu s gljivom P. italicum. Osjetjivost izolata P. italicum istražena je in vitro rastom micelija na koncentracijama fungicida imazalil i pirimetanil. Prema rezultatima rasta micelija izračunata je srednja letalna koncentracija fungicida (EC50) za P. italicum. Rezultatima je potvrđena rezistentnost svih izolata P. italicum iz skladišta otkupljivačkih centara na imazalil, dok su poljski izolati P. italicum pokazali osjetljivost na imazalil. Prosječna vrijednost EC50 skladišnih izolata P. italicum na imazalil iznosila je 0.696 mg/L, dok je prosječna vrijednost EC50 poljskih izolata iznosila 0.014 mg/L imazalila. Utvrđena je značajna razlika osjetljivosti između poljskih i skladišnih izolata P. italicum na imazalil. Premafenotipu rezistentnosti, jedan skladišni izolat pripada u kategoriju nisko rezistentan, dva u kategoriju srednje rezistentan, i dva u kategoriju vrlo rezistentan na imazalil. Skladišni i poljski izolati P. italicum bili su osjetljivi na aktivnu tvar pirimetanil in vitro, te nisu utvrđene statistički značajne razlike u osjetljivosti. Prosječna vrijednost EC50 poljskih izolata P. italicum na pirimetanil bila je 0.041 mg/L, dok je prosječna vrijednost EC50 skladišnih izolata iznosila 0.04 mg/L. Obzirom na utvrđene rezistentne populacije P. italicum u skladištima, najvažnija preporuka je izbjegavati primjenu imazalila u fazi nakon berbe mandarina, te uvesti zamjensku aktivnu tvar, kao što je pirimetanil. Ovo istraživanje predstavlja prvi potvrđeni slučaj rezistentnosti P. italicum u skladištima u Hrvatskoj. Saznanja dobivena ovim istraživanjem mogu doprinijeti daljnem održivom i integriranom pristupu zaštiti mandarina u fazi nakon berbe u skladištima otkupljivačkih centara, kao i uvođenju i provođenju učinkovite anti-rezistentne strategije.

Ključne riječi: unšijska mandarina, plava trulež, rezistentnost, fungicidi, anti-rezistentna strategija, integrirana zaštita bilja

Prijava djelatnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies). Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge. Nastavkom korištenja naših internetskih stranica vi prihvaćate našu upotrebu kolačića. Polica privatnosti.