U društvu mikroba

Naziv natječaja: Podrška razvoju partnerstva organizacija civilnog društva i visokoobrazovnih ustanova za provedbu programa društveno korisnog učenja

Izvor financiranja: Nacionalni

Uloga AFZ: partner

Ukupna vrijednost: 1.182.333,58 HRK

Financirani iznos: 1.004.983,54 HRK

Broj ugovora: UP.04.2.1.02.0153

Početak provedbe: 19.03.2018.

Završetak provedbe: 18.01.2020.

Web stranica projekta: https://hmd-cms.hr/u-drustvu-mikroba/

Sažetak

Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja (DKU) na fakultetima.

Društveno korisno učenje je nastavna metoda kojom studenti znanje i vještine stečene kroz studij primjenjuju u provedbi projekata kojim se rješavaju konkretni društveni problemi. Osim toga, DKU se prepoznaje kao učinkovit način povezivanja studenata i visokoškolskih nastavnika s organizacijama civilnoga društva i širom društvenom zajednicom te kao važan poticaj u pronalaženju prvog posla po završetku školovanja.

Ovo je prvi projekt društveno korisnog učenja na području mikrobiologije u Republici Hrvatskoj i provest će se u suradnji s našim partnerima iz akademske zajednice (Hrvatsko katoličko sveučilište, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, i Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) te partnerima iz civilnog društva (Bioteka – udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti, te BIUS – udruga studenata biologije).

Kroz provedbu projekta provest ćemo mnoge aktivnosti kroz koje ćemo ostvariti projektne ciljeve. U prvom ćemo dijelu projekta kroz više radionica i jedno studijsko putovanje educirati zaposlenike visokoobrazovnih ustanova i volontere partnerskih udruga o DKU te pojačati mentorske i nastavničke kompetencije sveučilišnih nastavnika. Predviđene edukacije obuhvaćaju:

– Edukaciju o društveno korisnom učenju, primjeni nastavnih metoda i vrednovanju rada studenata koju će održati izv. prof. dr. sc. Nives Mikelić Preradović, (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), renomirana stručnjakinja s područja DKU,

– Edukaciju o izradi planova učenja i mentorskih programa društveno korisnog učenja koju će održati izv. prof. dr. sc. Ines Radanović (Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu), stručnjakinja u primjeni nastavnih metoda,

– Edukaciju o mogućnostima interpretacije znanstvenih tema putem različitih medija namijenjenih široj javnosti koju će održati Emma Clayton, mag. oecol. et. prot. nat (Frontiers for Young Minds), stručnjakinja u komunikaciji između znanstvene zajednice i šire javnosti i Sanja Lepur (Virtualna tvornica), stručnjakinja za pripremu interaktivnih web materijala.

Na kraju prvog dijela projekta, mentori i volonteri posjetiti će muzej mikroba “Micropia” u Amsterdamu, koji se ističe jedinstvenim i originalnim pristupom u prikazivanju mikrobioloških tema široj javnosti s čime ostvaruje važnu društvenu ulogu.

U nastavku projekta ćemo u provedbu uključiti studente PMF-a, PBF-a, MF-a, VET-a i HKS-a. Njima će sudjelovanje na projektu u „U društvu mikroba“ omogućiti da, za mnoge vjerojatno prvi put, znanja i vještine stečene na fakultetu primjene u praksi te tako daju svoj doprinos društvu u cjelini i pripreme da postanu aktivni aktivni članovi civilnog društva, osvijeste svoje građanske odgovornosti u zajednici i tako doprinesu razvoju civilnog društva. Nakon što prođu potrebne edukacije (za primjenu stečenih znanja u lokalnoj zajednici, razvoj i poboljšanje komunikacijskih i prezentacijskih vještina, o provedbi DKU-a i o pripremi interaktivnih materijala za učenje), studenti će uz pomoć svojih mentora identificirati društveno relevantne teme iz raznih podgrana mikrobiologije te pripremiti materijale koji će biti predstavljeni u Virtualnom muzeju mikroba. Osim toga, provesti će radionice za djecu u osnovnim školama i u partnerskoj udruzi Bioteka te održati predavanja s ciljem edukacije javnosti.

Ciljevi projekta:
1. Ojačati stručne, analitičke i zagovaračke kapacitete Hrvatskog mikrobiološkog društva kroz suradnju s Prirodoslovno-matematičkim fakultetom, Prehrambeno-biotehnološkim fakultetom, Veterinarskim fakultetom, Medicinskim fakultetom u Rijeci i Hrvatskim katoličkim sveučilištem te pridonijeti uspostavi održivih programa DKU-a
2. Poboljšati stjecanje znanja i vještina studenata aktivnim sudjelovanjem i stjecanjem praktičnih iskustava kroz DKU

Suradnici

doc. dr. sc. Marija Duvnjak
Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet

Prijava djelatnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies). Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge. Nastavkom korištenja naših internetskih stranica vi prihvaćate našu upotrebu kolačića. Polica privatnosti.