Poljoprivreda, turizam i ekonomski razvoj (226237)
Nositelj predmeta
Opis predmeta
Zadaća predmeta je stjecanje znanja o ulozi i potencijalima poljoprivrede i turizma u nacionalnom gospodarstvu. Razumijevanje ekonomskih specifičnosti ovih djelatnosti, ekonomskih zakona i trendova u ekonomskoj i agrarnoj politici koji njima vladaju. Prepoznavanje veza između poljoprivrede i turizma i njihovo korištenje s ciljem ostvarivanja gospodarskog rasta i razvoja.
Vrsta predmeta
- Diplomski studij / Ribarstvo i lovstvo (Izborni predmet, 2. semestar, 1. godina)
- Diplomski studij / Ekološka poljoprivreda i agroturizam (Obvezni predmet, 2. semestar, 1. godina)
ECTS: 6.00
Engleski jezik: R1
E-učenje: R1
Sati nastave: 60
Predavanja: 36
Auditorne vježbe: 8
Seminar: 16
Izvođač predavanja
Izvođač vježbi
Izvođač seminara
Ocjenjivanje
Dovoljan (2): 60%
Dobar (3): 70%
Vrlo dobar (4): 80%
Izvrstan (5): 90%
Uvjeti za dobivanje potpisa
Ostvarena 3 ECTS boda tijekom semestra
Opis
Bodovi se ostvaruju: redovitim pohađanjem nastave (1 ECTS), aktivnošću na nastavi i u istraživačkim zadacima-vježbama (1 ECTS) i izradom seminarskog rada (1 ECTS). Nadoknada jednog ECTS boda moguća je putem izrade samostalnog zadatka.
Opće kompetencije
Analitičnost, sposobnost sinteze i evaluacije, vještine rada u timu, prezentacijske i komunikacijske vještine, samostalnost u radu i društvena odgovornost
Oblici nastave
- Predavanja
Nastavnik priprema nastavne materijale i ppt prezentacije, priprema vježbe, teme seminarskih radova i koordinira njihovu izvedbu - Auditorne vježbe
- Ostali oblici skupnog ili samostalnog učenja
samostalni ili skupni istraživački zadaci, suradničko učenje, projektni zadaci - Terenske vježbe
Organizira se posjet ruralnom prostoru i dionicima koji sudjeluju u poljoprivrednim, turističkim, agroturističkim ili ruralnim turističkim aktivnostima. - Seminari
Studenti u skupinama od tri do pet studenata zadužuju temu iz sadržaja predmeta, pripremaju pisani materijal, prezentaciju i izlažu je pred članovima grupe; svi uključeni u izradu seminara predstavljaju svoju dionicu. - Vježbe
Tijekom semestra studenti odrađuju istraživački, odnosno projektni zadatak, individualno ili u manjim skupinama, ovisno o veličini studentske grupe.
Ishodi učenja i način provjere
Ishod učenja | Način provjere |
---|---|
Prepoznati i objasniti elemente ekonomske uloge poljoprivrede i turizma u nacionalnom gospodarstvu (doprinos BDP-u, uvozno-izvoznoj bilanci, zaposlenosti) | istraživački zadatak (statistički izračun-vježba), rasprava, seminarski rad, usmeni ispit |
Identificirati i objasniti osnovne ekonomske pojmove i zakone koji reguliraju poljoprivredno i turističko tržište (proizvod, usluga, ponuda, potražnja, cijena, tržište) | istraživački zadatak-vježba, rasprava, seminarski rad, usmeni ispit |
Nabrojiti osnovne zakonske i administrativne akte koji reguliraju poljoprivredu i turizam u Hrvatskoj i EU te interpretirati njihovo značenje za razvoj ovih djelatnosti | istraživački zadatak, rasprava, seminarski rad, usmeni ispit |
Identificirati ekonomske veze između poljoprivrede i turizma i izdvojiti one koji pridonose gospodarskom rastu na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini | Istraživački zadatak, rasprava, seminarski rad, usmeni ispit |
Identificirati i objasniti prednosti i nedostatke koji proizlaze za društvo i okoliš zbog razvoja gospodarstva temeljem razvoja poljoprivrede i turizma | rasprava, seminarski rad, usmeni ispit |
Samostalno i/ili u timu istražiti ekonomski problem u segmentu agroturizma te ga javno i argumentirano predstaviti | samostalni istraživački zadatak-vježba, projektni zadatak, seminarski rad |
Način rada
Obveze nastavnika
Nastavnik priprema nastavne materijale i PowerPoint prezentacije, organizira i nadzire istraživačke i projektne zadatke, priprema teme seminarskih radova, organizira njihovo provođenje i ocjenjivanje te provodi usmeni ispit.
Obveze studenta
Redovito pohađanje nastave, aktivno sudjelovanje u raspravama, sudjelovanje u istraživačkom, odnosno projektnom zadatku, sudjelovanje u izradi i prezentaciji seminarskih radova, polaganje ispita.
Polaganje ispita
Elementi praćenja | Maksimalno bodova ili udio u ocjeni | Bodovna skala ocjena | Ocjena | Broj sati izravne nastave | Ukupni broj sati rada prosječnog studenta | ECTS bodovi |
---|---|---|---|---|---|---|
Redovito pohađanje nastave, naročito predavanja | 28 | 28 | 1 | |||
Sudjelovanje u vježbama - izrada istraživačkog ili projektnog zadatka | 25% | 16 | 28 | 1 | ||
Seminarski rad | 25% | 16 | 30 | 1 | ||
Usvojenost nastavne građe: pisani ispit | 25% | - | 30 | 1 | ||
Usvojenost nastavne građe: usmeni ispit | 25% | - | 30 | 2 | ||
Ukupno | 100% | 25% istraživački ili projektni zadatak 25% seminarski rad 25% pisani ispit 25% usmeni ispit | prosječna ocjena | 60 | 146 | 6 |
Elementi praćenja | Opis | Rok | Nadoknada |
---|---|---|---|
Redovito pohađanje nastave, naročito predavanja | Studenti su dužni redovito pohađati nastavu, redovito pratiti predavanja i aktivno sudjelovati u raspravama | tijekom semestra | izrada samostalnog zadatka |
Sudjelovanje u vježbama - izrada istraživačkog ili projektnog zadatka | Studenti aktivno sudjeluju u vježbama - istraživačkim ili projektnim zadacima, individualno ili u manjim skupinama; angažman se ocjenjuje i pridonosi konačnoj ocjeni. Terenske vježbe (8 sati) sastavni su dio ovih aktivnosti. | tijekom semestra | samostalni zadatak |
Seminarski rad | Seminarske teme studenti zadužuju na početku semestra, pripremaju se u skupinama od tri do pet studenata, ovisno o veličini studentske grupe. Pisani rad predaje se na pregled dva tjedna prije izlaganja, izlažu svi članovi skupine. | 7. tjedan nastave | samostalni zadatak |
Usvojenost nastavne građe: pisani ispit | Pisani ispit piše se u obliku kratkog eseja na zadanu temu. Provjerava se pismenost, strukturiranje teksta i vještina povezivanja agronomskih i turističkih tema. | Ispitni rokovi | - |
Usvojenost nastavne građe: usmeni ispit | Na usmenom ispitu provjerava se razumijevanje nastavne građe, komunikacijske vještine i argumentiranost. | Ispitni rok | - |
Tjedni plan nastave
- - Definicija poljoprivrede kao ekonomske djelatnosti. Ekonomska uloga poljoprivrede u nacionalnom gospodarstvu. Proizvodna i socio-konomska obilježja hrvatske poljoprivrede. Hrvatska poljoprivreda na europskom tržištu.
- - Definicija turizma kao ekonomske djelatnosti. Ekonomska uloga turizma u nacionalnom gospodarstvu. Socio-ekonomska obilježja hrvatskog turizma.(
- - Poljoprivreda i turizam: pronalaženje i stvaranje poveznica. Identifikacija i opis problema
- - Poljoprivreda i turizam: ekonomsko- i agrarno-politički kontekst. Dionici, keatori odluka. Posljedice za društvo, okoliš i ekonomiju.
- - Poljoprivreda i turizam, agroturizam: zakonodavni okvir i mogućnosti djelovanja unutar njega
- - Poljoprivreda i turizam: trgovinski klasteri - mjere, odnos trgovinskih mjera i okoliša, identifikacija proizvoda i usluga, ekonomski podaci, uvoz, izvoz.
- - Poljoprivreda i turizam: makroekonomski/okolišni klasteri/turističko-politički klasteri - korištenje resursa, utjecaj na okoliš, supstitucijske/alternativne politike
- - Istraživački zadatak - statistička analiza uloge poljoprivrede u hrvatskom gospodarstvu
- - Istraživački zadatak - statistička analiza uloge turizma u hrvatskom gospodarstvu
- - Projektni zadatak - prijedlog strategije razvitka agroturizma prema specifičnostima pojedinih regija Hrvatske
- - Projektni zadatak - prijedlog operativnog plana razvitka agroturizma odabranih lokalnih zajednica
- - Obilježja i specifičnosti hrvatske poljoprivrede i hrvatskog turizma
- - Agroturizam - doprinos poljoprivredi i turizmu
- - Mogućnosti hrvatske poljoprivrede u zadovoljenju turističke potražnje
- - Utjecaj turizma na razvoj poljoprivrede
Obvezna literatura
- Franić Ramona i sur. (2015). Poljoprivreda, turizam i ekonomski razvoj. Materijali s predavanja. Agronomski fakultet Zagreb.
- pirjevec, B. (2008). Ekonomska obilježja turizma. Golden marketing, Zagreb.