Profesija krajobrazni arhitekt
Diplomski studij - Krajobrazna arhitektura
Krajobrazna arhitektura je profesija koja obuhvaća interdisciplinarna znanja i vještine iz područja oblikovanja, planiranja i upravljanja prirodnim, antropogenim, urbanim i ruralnim krajobrazima. IFLA EUROPE (International Federation of Landscape Architects - Europe), kao ogranak krovne svjetske organizacije krajobraznih arhitekata, navodi da krajobrazna arhitektura kombinira okoliš i dizajn, umjetnost i znanost. Uključuje sve „izvan ulaznih vrata“ odnosno urbana i ruralna područja, povezujući ljude i prirodne sisteme. Raspon načina na koji krajobrazni arhitekti djeluju u prostoru je zapanjujući - od planiranja lokacija za Olimpijske igre, planiranja i upravljanja krajobrazima poput nacionalnih parkova i područja iznimnih ljepota pa sve do oblikovanja javnih trgova i parkova koje svi koristimo. Krajobrazna arhitektura njeguje zajednice i čini okoliš humanim i životnim.
Krajobrazna arhitektura nije samo profesija budućnosti – već profesija za bolju budućnost.
Krajobrazni arhitekti široko razmišljaju i orijentirani su na široku sliku. Imaju sve značajniju ulogu u rješavanju velikih današnjih pitanja: klimatske promjene, održive zajednice, vode, stanovanje i prevencija gladi.
Međunarodna organizacija krajobraznih arhitekata (International Federation of Landscape Architects - IFLA) definira struku Krajobraznu arhitekturu, odnosno, stručnjake krajobrazne arhitekte (prema važećoj definiciji ISCO/08).
Krajobrazni arhitekti planiraju, oblikuju i upravljaju prirodnim i izgrađenim okolišem, primjenjujući estetske i znanstvene principe u ostvarenju ekološke održivosti, kvalitete i zdravlja krajobraza, kolektivne memorije, baštine i kulture kao i teritorijalne pravde. Vodeći i koordinirajući druge discipline, krajobrazni arhitekti se bave međuodnosima između prirodnih i kulturnih ekosustava, kao što su adaptacija i ublažavanje klimatskih promjena i stabilnosti ekosustava, društveno - ekonomskim poboljšanjima i zdravljem zajednice, kao i dobrobitima stvaranja prostora koji doprinose društvenom i ekonomskom blagostanju.
Stručni zadaci krajobraznog arhitekta uključuju:
- Razvoj i upravljanje aktivnostima u krajobrazu te priprema i provedba projekata zaštite baštine, očuvanja prirodnih i kulturnih krajobraza, rehabilitacije degradiranih krajobraza kao i novog razvoja kroz procese oblikovanja (projektiranja), planiranja, upravljanja i održavanja.
- Provođenje istraživanja i analiza s ciljem stvaranja praksi održivog krajobraznog oblikovanja, planiranja i upravljanja, te teorija, metoda i razvojnih strategija u promociji zelene infrastrukture, održivom upravljanju prirodnim, agrikulturnim, ruralnim i urbanim krajobrazima kao i održivom korištenju i upravljanju globalnim okolišnim resursima.
- Izrada studija izvodivosti i procjena utjecaja na okoliš s ciljem mjerenja utjecaja razvoja na ekologiju, karakter okoliša, kulturne vrijednosti i zdravlje društva te dobrobit krajobraza.
- Prikupljanje i dokumentiranje podataka kroz prostorne analize, što uključuje razumijevanje autohtonih praksi, reljefnih oblika, tla, vegetacije, hidrologije, vizualnih karakteristika te od čovjeka stvorenih i upravljanih obilježja.
- Pripremanje projektne dokumentacije za naručitelja o uređivanju krajobraza, uključujući nacrte, specifikacije, rasporede te dokumentaciju za ugovaranje i prijavu na natječaje.
- Upravljanje digitalnim tehnologijama i reprezentacijama prostornih sustava te izlaganje tema vezanih uz okoliš i krajobraz klijentima i/ili zajednicama.
- Angažiranje lokalnih zajednica, vlasti i dionika u postupke uključivanja javnosti u procesu donošenje odluka o projektima koji utječu na krajobraz.
- Pružanje stručnog savjeta i propagiranje pitanja o krajobrazu u rješavanju konflikata, pravnim postupcima i komisijama, natječajima, medijima te odnosima s javnošću.
Detaljniji popis zadataka kojima se bave krajobrazni arhitekti možete pročitati na stranicama IFLA EUROPE.
Više o profesiji krajobrazna arhitektura i brojne druge informacije možete pronaći na: